Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů na svém území, reaguje na hybridní válku

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev přichází k památníku vojáků Rudé armády ve Varšavě. (9. května 2023) foto: Reuters

Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti Evropské unii. V pondělí to oznámil šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že toto rozhodnutí bude analyzovat a podnikne odvetné kroky.
  20:29

„Máme důkazy, že se ruský stát podílí na schvalování sabotáží i v naší zemi. Doufáme, že to Ruská federace bude brát jako velmi vážné varování,“ řekl Sikorski. Dodal, že velvyslanectví brzy obdrží nótu v této věci.

Omezení se podle Sikorského bude týkat všech pracovníků velvyslanectví a konzulátů s výjimkou velvyslance. Ti budou moci cestovat pouze v rámci vojvodství, kam jsou přiděleni.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovoá řekla, že Rusko odpoví tak, aby „rusofobní polské vedení litovalo“ svého rozhodnutí.

Vztahy mezi Polskem a Ruskem se prudce zhoršily poté, co Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Varšava, která bránící se Kyjev jednoznačně podporuje, rovněž obvinila Moskvu ze špionážní činnosti a účasti na sabotážních akcích na svém území.

Česko dříve navrhlo omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Praha měla výhrady proti tomu, že opatření není součástí nového, čtrnáctém balíčku sankcí proti Rusku. Přijetí balíku se očekává až po volbách do Evropského parlamentu, které se konají na začátku června.

Polsko český návrh dlouhodobě podporuje, uvedl v pondělí ministr zahraničí Jan Lipavský s tím, že ho Sikorski o kroku Varšavy informoval. „Polsko mělo několik vážných bezpečnostních incidentů, ze kterých obviňují (ruskou vojenskou zpravodajskou službu) GRU a já si myslím, že toto je přímá reakce na ně,“ řekl Lipavský.

Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích má každý stát, který přijímá diplomata na svém území, možnost omezit geograficky jeho pohyb. V případě Polska to bude Varšava a blízké okolí a rovněž města, ve kterých sídlí ruské generální konzuláty.

„My o této variantě víme, v tuto chvíli jsme ji vnímali jako spíše nouzové nebo ústupové řešení. Mým cílem je prosadit evropské řešení,“ dodal Lipavský s tím, že paradoxně diplomat s takto omezeným pohybem po celém Polsku může nastoupit do letadla a odletět například na dovolenou do Španělska.

„Budeme se krokem Polska detailně zabývat a určitě se budu zabývat i tím, jaké by mohly být návazné kroky za Česko, teď je to ale velmi čerstvé,“ doplnil šéf české diplomacie.

Podle Varšavy je například velmi pravděpodobné, že ruské tajné služby stojí za nedávným velkým požárem tržnice ve Varšavě, oznámil před týdnem polský premiér Donald Tusk.

9. února 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!