Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Polsko varuje před zvýšenou aktivitou vojenských letadel u východních hranic

ilustrační snímek foto: Reuters

Polská armáda „v reakci na situaci na východní hranici“ varuje civilní uživatele vzdušného prostoru před možnou zesílenou aktivitou vojenských letadel. Výstraha platí od pondělí až do května. Polský portál Gazeta však uklidňuje, že jde o rutinní zprávu.
  11:39

Polská agentura pro leteckou navigaci, což je obdoba českého podniku Řízení letového provozu, vydala 2. února na žádost armády zprávu NOTAM (Notice To Air Missions, pozn. red.) N604/2024. Jak se v dokumentu uvádí, od 5. února do 5. května „může dojít k neplánovaným vojenským aktivitám souvisejícím se zajištěním bezpečnosti státu“.

„Cílem zprávy je upozornit civilní uživatele vzdušného prostoru na možnou zvýšenou aktivitu vojenských letadel ve východní oblasti vzdušného prostoru v reakci na situaci ohrožení na východní hranici,“ uvádí se ve zprávě podle portálu Gazeta.

Varování vyvolalo rozruch na sociálních sítích, uživatelé spekulovali, zda se mají obávat eskalace napětí s Ruskem, nebo půjde jen o cvičení.

Gazeta ale uklidňuje, že varování je „rutinní zprávou vydávanou v případě potřeby zajištění bezpečnosti provozu v polském vzdušném prostoru“. Polsko na začátku ledna vyslalo do vzduchu své stíhačky v souvislosti s rozsáhlým vzdušným útokem Ruska na Ukrajinu.

Předtím zase ruská raketa narušila polský vzdušný prostor. Náčelník polského generálního štábu Wieslaw Kukula uvedl, že ho po třech minutách opět opustila.

Autoři: ,