Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Poláci vám rozumí. Duda pobouřil kondolencí Íránu, připomněl smrt Kaczynského

Trosky vrtulníku s íránským prezidentem, které našli záchranáři v ranních hodinách. (20. května 2024) foto: Reuters

Polský prezident Andrzej Duda se stal terčem kritiky kvůli své kondolenci Íránu v souvislosti s úmrtím jeho prezidenta Ebráhíma Raísího. Duda v příspěvku na sociální síti X připomněl letecké neštěstí u Smolensku, kde v roce 2010 zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a desítky představitelů polského veřejného života. Uvedl, že Poláci proto Íráncům rozumí.
  14:12

Duda napsal, že na základě své „strašné zkušenosti“ se smolenskou katastrofou Poláci znají „pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity“. Polsko se proto „s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku“, uvedl také polský prezident.

Kritici Dudova příspěvku připomínají, že Raísí stál za represemi vůči odpůrcům íránského režimu a že Írán udržuje dobré vztahy s Ruskem navzdory tomu, že Moskva už více než dva roky vede útočnou válku proti Ukrajině.

„Byl jsem odpůrcem prezidenta Lecha Kaczyńského, ale porovnávat ho se zločincem, který v posledních dvou letech pověsil přes 1000 lidí, je naprostým přeháněním,“ uvedl Roman Giertych, místopředseda parlamentního klubu vládní Občanské koalice.

Prezident Duda je spojencem největší polské opoziční strany, národněkonzervativního Práva a spravedlnosti. V jejím čele stojí Jaroslaw Kaczyński, dvojče zemřelého prezidenta.

Poslankyně koaliční Levice Anna-Maria Žukowská připomněla, že o Raísím jeho kritici mluvili jako o „řezníkovi z Teheránu“ kvůli tomu, že byl jedním z aktérů masových poprav, které se konaly na konci irácko-íránské války v roce 1988.

Bartlomiej Wypartowicz, analytik portálu Defence24.pl zaměřujícího se na obranu, uvedl, že Dudův příspěvek je „při minulosti Raísího, včetně vražd politických oponentů, roli Íránu v ruské invazi na Ukrajinu, velmi nešťastný“. Lepší by podle něho bylo „nepsat nic“.

Íránem dodávané drony Rusko každodenně používá k útokům proti ukrajinskému území, kde způsobují nejen materiální škody, ale i ztráty na životech.

Polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, včetně polské první dámy, zástupců parlamentu nebo armády, zemřelo 10. dubna 2010 u západoruského Smolensku. Delegace mířila do nedaleké Katyně, aby uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií NKVD.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!