Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Polsko zbrojí, ale kryty nemá. Metro ve Varšavě je moc mělké, varuje generál

Linka metra I ve Varšavě byla nominována na cenu Mies EU, která se uděluje jednotlivým architektonickým dílům, jež prokázaly vynikající koncepční, sociální, kulturní a technické vlastnosti. (9. ledna 2021) foto: Profimedia.cz

Ve velkých polských městech chybí infrastruktura, která by civilnímu obyvatelstvu sloužila k úkrytu v případě útoku ze strany Ruska, řekl v televizi TVP Info generál Roman Polko, bývalý velitel speciální jednotky Grom. Jako bezpečný kryt se podle něj nedá využít ani varšavské metro, protože je moc mělké a při jeho stavbě se šetřilo, takže mu chybí potřebné zázemí.
  17:48

„Slýcháme ujištění, že máme metro ve Varšavě a že tam se dá ukrýt. Jenže to metro nesplňuje základní bezpečnostní kritéria,“ řekl Polko. Zatímco ve stanicích podzemní dráhy v Kyjevě se civilisté během ruských útoků schovávat mohou, ve Varšavě to podle něj nejde.

„Základním rozdílem je hloubka a varšavské metro je mělké,“ uvedl. Podzemní dráha podle něj může poskytnout nevelkou ochranu před úlomky raket, ale není postavená tak, aby účinně chránila lidi uvnitř.

Dodal, že při stavbě metra v polském hlavním městě „se šetřilo na filtračních a ventilačních zařízeních, na všech dodatečných instalacích, které by z něj vytvořily účinnou obranu v případě útoku na Varšavu“.

Nepomohlo by tak v případě chemického útoku nebo kontaminace vnějšího prostředí. Polko tvrdí, že v něm chybí i zázemí pro skladování potravin nebo dostatek toalet.

Ukrýt se ve sklepě je nebezpečné

Ve velkých polských městech nejsou ani jiná místa, která by se dala využít jako kryty. Podle Polka by bylo potřeba změnit zákony tak, aby v nich při stavbě nových domů musely vznikat i prostory, kde by se lidé v případě krize mohli schovat.

Upozorňuje, že schovat se v běžném sklepě znamená vystavit sebe samého nebezpečí smrti pod troskami domu.

Polsko v posledních letech výrazně zvýšilo výdaje na obranu, investuje do modernizace armády. Jeho vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz nedávno varoval, že Polsko musí být připravené na nejtěžší variantu, jaká ho může potkat. Upozornil, že v situaci, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině, s níž Polsko sousedí, je nutné být připravený na každý scénář.

Autoři: ,