Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Putine, udělej pořádek na Ukrajině! hlásal transparent na protestu polských rolníků

Svět

  7:33
Polská policie a prokuratura se zabývají transparentem, který v Polsku vybízel ruského prezidenta Vladimira Putina, aby udělal pořádek na Ukrajině v Bruselu i s nynějšími polskými vládci. Traktor s tímto transparentem ozdobený sovětskou vlajkou se objevil během protestů polských rolníků proti politice Evropské unie a dovozu laciných potravin z Ukrajiny.

„Skandální transparent, jehož snímek obletěl internet, policie okamžitě odstraněna a zabavila,“ oznámil podle televize TVN 24 ministr vnitra Marcin Kierwiński.

Rolníci, kteří protestovali v úterý od rána po celé zemi, se objevili i na výjezdu z dálnice u slezské vsi Gorzyczki. Cestu tam blokovala stovka traktorů a na jednom z nich se objevil právě zmíněný transparent.

Autorem se podle Kierwińského zabývá policie a prokuratura. „Nedovolíme takové zločinné jednání,“ prohlásil ministr.

„Neumožníme porušování zákonů a vyvolávání nenávisti,“ uvedlo podle TVN 24 velitelství polské policie. Případ policisté vyšetřují na základě paragrafu, který hrozí až dvouletým vězením za veřejnou propagaci fašismu či jiného totalitního režimu nebo za vyvolávání nenávisti z národnostních, etnických, rasových či náboženských důvodů.

Policie ujistila, že potírání zločinů z nenávisti patří mezi její současné priority a že každý pachatel takového trestného činu bude pohnán k odpovědnosti.

12. února 2024

Autoři: ,