Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Poláci pohřbili druhou oběť výbuchu rakety, policie místo neštěstí opustila

Svět

  17:04
Ve vsi Przewodów na východě Polska se v neděli konal státní pohřeb druhého z dvojice mužů, kteří přišli v úterý o život při explozi po dopadu zřejmě ukrajinské rakety. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle agentury PAP z místa neštěstí už odjeli vyšetřovatelé. Úřady tuto informaci nekomentovaly.

Státní pohřeb Bogdana C. se uskutečnil v neděli ve vesnici, která leží jen několik kilometrů od ukrajinských hranic. Druhou oběť výbuchu v zemědělském zařízení, Boguslawa W., pohřbili v sobotu. Podle agentury PAP se nedělní obřad na přání rodiny odehrál bez účasti polské armády.

Podle agentury PAP na příjezdové cestě do vesnice v neděli ráno nebyly už žádné policejní hlídky. Vyšetřovatelé nebyli přítomni ani na místě výbuchu, kde ale zůstal zhruba pětimetrový kráter. Úřady další postup vyšetřovatelů nekomentovaly. Poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy Jakub Kumoch ve čtvrtek řekl, že na místě pracují polští a američtí vyšetřovatelé. Podle Kyjeva byli na místě i odborníci z Ukrajiny.

Podle agentury PAP prezident Duda také odmítl zprávy polského tisku, například deníku Gazeta Wyborcza, podle kterých polská vláda věděla velmi brzy po neštěstí, že na území Polska dopadla ukrajinská raketa.

Podle prezidenta jsou tyto informace „čisté výmysly“. Jedinou pravdivou informací v článcích podle něj je ta, že na východě Polska se v úterý odehrál výbuch a že se prezident krátce poté sešel s vysokými bezpečnostními představiteli země.

Několik hodin po výbuchu Polsko informovalo o tom, že jeho území zasáhla raketa ruské výroby. Ve středu pak představitelé Polska či Severoatlantické aliance uvedli, že se jednalo pravděpodobně o raketu ukrajinské protivzdušné obrany.

Ukrajinu v úterý zasáhl velký počet ruských raket, které mířily především na energetickou infrastrukturu. Kyjev původně trval na tom, že raketu vypálilo Rusko, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem ve čtvrtek připustil, že se stoprocentní jistotou neví, co se na východě Polska stalo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!