„Chci poděkovat Polkám a Polákům. Děkuji Polsko, je to opravdu nádherný den. Ne pro mne, ale pro všechny, kteří dlouhá léta věřili, že ještě bude líp a že zaženeme temnotu a zlo. Díky vám se to stalo,“ řekl Tusk po svém zvolení.
Ironicky poděkoval i zástupcům PiS za to, že svou politikou probudili miliony Poláků, kteří je nakonec odstranili od moci. S nápravou křivd se začne hned, slíbil. Vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński na závěr jednání přistoupil k řečnickému pultu a obvinil Tuska, že je „německý agent“. Maršálek Sejmu Szymon Holownia se za takové chování omluvil. Holownia už dříve Kaczyńskému radil, že prohrávat se musí umět.
Tusk nyní podle listu Gazeta Wyborcza jedná s prezidentem Andrzejem Dudou. Aby se mohla nová vláda mohla chopit svých pravomocí, je potřebné, aby její přísahu přijala hlava státu. Prezidentova spolupracovnice Malgorzata Paprocká dříve v rozhlasovém rozhovoru „nevyloučila“, že by nová vláda mohla přísahat ve středu.
Pro Tuska hlasovalo 248 poslanců, 201 bylo proti, žádný poslanec se nezdržel hlasování, uvedla televize TVN 24 na webu. Tusk potvrdil, že v úterý znovu předstoupí před poslance, aby požádal o důvěru pro svou vládu. „Ready, steady, go! (Připravit, pozor, teď)“, napsal před pondělním jednáním Sejmu na sociální síti X.
Ministerským předsedou byl už v letech 2007 až 2014, později se stal předsedou Evropské rady. Večer mu k vítězství mezi prvními poblahopřála předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Po říjnových parlamentních volbách získal nejvíce mandátů PiS, nikoliv však většinu potřebnou k sestavení stabilní vlády. Duda, blízký spojenec vládní strany, pověřil Morawieckého sestavením nové vlády. Ta předminulý týden složila přísahu. Opozice postup hlavy státu kritizovala, podle ní se Duda snažil udržet PiS co nejdéle u moci.
Koaličního partnera však Právo a spravedlnost nenašlo, naopak na vládní spolupráci se dohodly strany dosavadní opozice v čele s Tuskovou Občanskou koalicí. Tusk chce kabinet vytvořit se středovou Třetí cestou a Novou levicí. Poté, co vláda PiS nedostala důvěru, tak – v souladu s polskou ústavou – přešel výběr nového premiéra do rukou Sejmu.
„Musíme ukončit polsko-polskou válku,“ prohlásil Morawiecki během pondělní parlamentní rozpravy. „Vyzývám k tomu všechny, včetně sebe samého. Skončeme tu válku, hledejme dialog,“ uvedl také a dodal, že jedině tehdy, když Poláci odmítnou konflikty mezi sebou, bude se země rozvíjet.
Právo a spravedlnost v posledních osmi letech podle mnohých rozdělilo polskou společnost, když ovládlo klíčové státní instituce a firmy nebo veřejnoprávní média, ze kterých se stala hlásná trouba vládnoucího tábora. Politici PiS mimo jiné útočili na příslušníky komunity LGBT+ a prosadili omezení reprodukčních práv žen, včetně de facto zrušení možnosti podstoupit potrat.
Zejména kvůli sporným justičním reformám Varšava už léta vede spor s Bruselem. Změny v polském soudnictví podle Evropské komise porušují principy právního státu. Polsko má proto zmrazenou výplatu desítek miliard eur z fondu na obnovu unijních ekonomik po pandemii covidu-19.
Kašubský Polák a zdatný řečník Tusk
Šestašedesátiletý Tusk si v Evropě vysloužil pověst schopného a obratného řečníka se zálibou v obrazných přirovnáních. Například ohledně brexitu varoval, že „na stole nebude žádný dort pro nikoho, jenom ocet a sůl“. A s pověstí vynikajícího řečníka, zvyklého na veřejná shromáždění, po svém návratu do Polska pozdvihl polskou opozici z dlouholetého propadu.
Do čela Občanské platformy se vrátil v červenci 2021. Na začátku letošního října se mu povedlo shromáždit milion Poláků na demonstraci proti vládě ve Varšavě. Mezi ním a Kaczyńským panuje dlouholetá osobní rivalita, Kaczyński totiž obviňuje Tuska „z morální odpovědnosti“ za smrt svého dvojčete, Lecha Kaczyńského. Ten zahynul při pádu prezidentského letadla u ruského Smolenska v roce 2010, kdy byl Tusk premiérem. Při nehodě zahynulo i dalších 95 vysoce postavených představitelů polské politiky a armády.
Podle vyšetřování způsobily pád letadla chyba pilota a špatné počasí, nicméně Kaczyński viní Tuskovu vládu z nedbalosti při přípravách prezidentské návštěvy a z nedostatků ve vyšetřování. Kvůli této havárii čelí Tusk trestnímu oznámení. Strana PiS také nedávno zřídila komisi, která měla zkoumat ruské vlivy na vnitřní bezpečnost Polska.
Opozice původnímu zákonu přezdívala „lex Tusk“, jelikož podle ní před parlamentními volbami vyloučil z polské politiky či alespoň osobně poškodil jejího předáka. Polští nacionalisté Tuska také obviňují z náklonnosti či přímo závislosti na sousedním Německu. Podle Kaczyńského měl Berlín v plánu ovlivňovat předvolební kampaň a dosadit Tuska do křesla premiéra.
V předvolební kampani sliboval Tusk mimo jiné vyšší slevy na dani z příjmů, placenou dovolenou pro živnostníky, zlepšení zdravotního pojištění i vyšší mzdy učitelům. Sliboval rovněž liberalizaci protipotratového zákona. Stejně tak chce dosáhnout rychlé dohody s Bruselem ohledně výplaty 36 miliard eur, které jsou pro Polsko vyhrazeny v covidovém Fondu obnovy Evropské unie.
Nový premiér je ženatý, má dceru Katarzynu a syna Michala. Pochází z kašubské menšiny, tedy západoslovanské etnické skupiny obývající sever Polska. Coby historik v mládí také napsal první polsko-kašubský slovník pro děti a sérii knih o historii svého rodného Gdaňsku a okolí. Jeho matka byla zdravotní sestra, otec truhlář. O politiku se prý Tusk začal zajímat, když se jako třináctiletý stal svědkem brutálního potlačení protikomunistických demonstrací ve městě.
V listopadu 2011 se stal prvním polským premiérem od pádu komunismu, který usedl do čela vlády i na druhé funkční období. Jeho druhá vláda však čelila významnému poklesu preferencí a v roce 2015 PO volby prohrála. To už ovšem Tusk působil jako šéf Evropské rady.