Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Migranti se dobývali z Běloruska do Polska. Na zteč vyrazili se žebříky

Svět

  22:10
Polská pohraniční stráž během uplynulých 48 hodin čelila pokusům více než 200 cizinců dostat se z Běloruska do Polska, uvedl server Wirtualna Polska. V pondělí se snažilo překročit hranice 68 lidí a v úterý dalších 123. Pohraničníci také zadrželi čtyři Ukrajince, kteří převáželi osm migrantů, dodal portál s odvoláním na údaje od pohraniční stráže.

Třem zadrženým Poláci poskytli potřebné ošetření. Do nemocnice vojenská sanitka převezla občanku Eritreje a její dceru, kterou porodila o několik hodin dříve. Ženu nalezli pohraničníci samotnou na polské straně pohraničního plotu, uvedla mluvčí pohraničníků, majorka Katarzyna Zdanowiczová. Zatím není jasné, zda ženu a novorozeně čeká vyhoštění zpět do Běloruska.

O týden dříve se do Polska snažilo přes hraniční plot dostat z Běloruska v jednom místě asi 220 migrantů. Někteří si přinesli žebříky. „Byli velmi agresivní, po hlídkách pohraniční stráže a polské armády házeli větve a kameny,“ citoval portál onet.pl mluvčí Zdanowiczovou.

Členové polských bezpečnostních sil podle ní některým migrantům zabavili „nebezpečné nástroje vyrobené ze dřeva a hřebíků“. Na videu, které zveřejnila pohraniční stráž na YouTube, je vidět, jak lidé k hranici nesou žebříky. Uvedla, že pohraniční stráž pokusy o překročení hranice překazila a migranti se stáhli zpět na běloruské území.

Během dubna polští pohraničníci jen na jediném úseku polsko-běloruské hranice – podlaském – zaznamenali 3700 pokusů o nelegální vstup do Polska, v březnu jich bylo 3400, což bylo mnohem více než v únoru a lednu. Migranti pokoušející se dostat do Polska jsou občané tří desítek států.

Polsko a pobaltské země na východě EU obviňují Bělorusko, že využívá migranty z krizových oblastí jako zbraň v hybridní válce s evropským blokem. Migrační krize vrcholila od léta do zimy 2021, kdy se na běloruské straně hranice nahromadily tisíce lidí, kteří se často násilím a za přispění běloruských pohraničníků snažili dostat na polské území.

Polsko kvůli svému přístupu k migrantům čelí kritice různých nevládních organizací, podle kterých porušuje lidská práva utečenců.

Autoři: ,