Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Svět

  10:59aktualizováno  12:27
Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video údajně pochází z okolí východoukrajinského města Avdijivka, kde dochází v těchto týdnech k tvrdým bojům.

Záznam ukazuje, jak jeden z ukrajinských vojáku vychází ze zákopu s rukama nad hlavou a poté leží tváří k zemi. Kus od vstupu se krčí skupina ruských vojáků a míří na něj zbraněmi. O několik okamžiků později se vynoří druhý ukrajinský voják. Když vyjde ze zákopu, Rusové zahájí palbu.

Ukrajinský bloger Ihor Lachenkov ke sdílenému videu uvádí: „Všichni jsme se dočkali: Rusové opět porušují všechna válečná pravidla spolu s morálními a lidskými zákony, na které nikdy nedbali.“

Poté co se dostalo video do Kyjeva, tak jeho úřady obvinily Moskvu ze spáchání válečného zločinu. Přestože záběry nebyly nezávisle ověřeny, nešlo by o první příklad zabití neozbrojených ukrajinských vojáků ruskými jednotkami.

Rusko popírá, že by se během 21 měsíců trvající války na Ukrajině dopustilo válečných zločinů. Kyjev tvrdí, že Rusko pravidelně porušuje pravidla války.

„Popravy těch, kteří se vzdávají, jsou válečným zločinem!“ uvedl ukrajinský ombudsman pro lidská práva Dmytro Lubinec v sobotu večer na platformě Telegram. K videu doplnil, že se jedná o další porušení Ženevských konvencí a nerespektování mezinárodního humanitárního práva.

V těchto dnech na Ukrajině odhalil pomník vojákovi, kterého Rusové zastřelili poté, co zvolal: „Sláva Ukrajině.“ Byl neozbrojený, nijak je neohrožoval. Jeho slova je však rozlítila.

Autor:
Témata: Ukrajina, Kyjev, Avdijivka