Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jih Portugalska v plamenech. Evakuovalo se 1400 lidí, hašení komplikuje vítr

Svět

  7:13aktualizováno  12:39
Hasičům na jihu Portugalsku o obce Odemira, kde se od víkendu šířil lesní požár směrem k turistické oblasti Algarve, se v úterý podařilo stabilizovat ochranný perimetr. Požár ale stále nemají pod kontrolou, oznámil dopoledne velitel místní civilní obrany. S lesními požáry dál bojují hasiči i na severu Portugalska či v centrální části země.

Kvůli požáru u Odemiry bylo preventivně evakuováno na 1 400 lidí z 19 vesnic, čtyř turistických ubytovacích zařízení a jednoho kempu. Evakuace se týkaly i okolí obce Monchique, tato oblast je populární mezi turisty kvůli termálním pramenům. Přerušen byl také provoz na několika silnicích.

Do boje s plameny u Odemiry bylo nasazeno na 850 hasičů, jimž pomáhají piloti se šesti hasicími letadly. Práci jim ale komplikuje vítr a vysoké teploty, které se blíží 40 stupňům Celsia. Hasičům se podle dopoledního sdělení civilní ochrany podařilo stabilizovat perimetr, nicméně požár pod kontrolou stále nemají.

Lesy v Portugalsku od víkendu hoří také u města Castelo Branco v centrální části země, kde už se situace zlepšila. Stále tam ale zůstávají stovky hasičů. Lepší je situace také u města Leira nedaleko poutního místa Fátima.

Portugalsko čelí jako další země jižní Evropy teplotám kolem 40 stupňů. Ve třech oblastech země kvůli tomu v úterý platí varování před extrémními teplotami, ve 120 obcích je vyhlášen nejvyšší stupeň varování před lesními požáry.

Autoři: ,