Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanecké zemětřesení? Macronova strana získala v prvním kole voleb přes 30 procent

Svět

  11:28aktualizováno  23:08
PAŘÍŽ - Hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v neděli v prvním kole francouzských parlamentních voleb na hlavu porazilo tradiční politické strany a míří k pohodlné většině. Republika v pohybu (REM) získala téměř třetinu hlasů a poražení konzervativci a socialisté varují před monopolem moci. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by Macron se svými lidmi mohl po druhém kole obsadit až 445 míst.

Emmanuel Macron. foto: ČTK

Podle průzkumu společnosti Kantar Sofres získala REM s centristickou formací MoDem v prvním kole 32,32 procenta hlasů, republikáni se spojenci 21,56 procent, Národní fronta (FN) Marine Le Penové 13,2 procenta, ultralevicová Nepodrobená Francie 11,02 procent a socialisté 7,44 procenta.To vše při rekordně nízké volební účasti, která činila 48,71 procenta.

Po druhém kole voleb, které je naplánováno na příští neděli, by republikáni mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít čtyři, nanejvýš deset mandátů.

Pokud se propočty rozložení mandátů potvrdí, vymaže to z parlamentu politickou diskusi, reagoval na odhady výsledků prvního kola voleb šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis. Z tábora socialistů se podle agentury AFP ozývají hlasy o „bezpříkladném ústupu levice“.

Marine Le Penová, neúspěšná prezidentská kandidátka.
Emmanuel Macron s manželkoou volí v prvník kole francouzských parlamentních...

„Není zdravé ani žádoucí, aby prezident, který v prvním kole prezidentských voleb dostal jen 24 procent hlasů a ve druhém vyhrál jen díky protestu vůči krajní pravici, těžil z monopolu moci,“ řekl Cambadélis.

Myslím, že dvourychlostní Evropa nenastane, říká kandidát Macronovy strany Petit

Premiér Édouard Philippe po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že „Francie je zpátky“. Příští neděli se podle něj v parlamentu objeví nová tvář země. Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

Někteří z nejvýznamnějších ministrů Macronovy vlády v neděli postoupili do druhého volebního kola. Ministr financí Bruno Le Maire získal ve svém okrsku v Normandii přes 45 procent hlasů, ministr bytové výstavby Richard Ferrand měl v Bretani podporu 34 procent voličů. Vládní mluvčí Christophe Castaner ve svém obvodu vyhrál se 44 procenty hlasů. Všichni mají dobrou šanci ve druhém kole uspět.

Vůdkyně Národní fronty Le Penová získala rovněž 44 procent hlasů a do parlamentu se zřejmě rovněž dostane.

Autor: