Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Konec přilepování k silnicím. Aktivisté zahajují shromáždění neposlušnosti

Klimatická aktivistka se na ulici v Berlíně přilepila rukou k asfaltu. (19. září 2023) foto: Reuters

Němečtí klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace (Letzte Generation) se už nebudou přilepovat k silnicím. Po téměř dvou letech silničních blokád v pondělí podle agentury DPA oznámili, že od března zvolí jiné formy protestu, takzvaná shromáždění neposlušnosti.
  22:07

„Od nynějška budeme protestovat jinou formou – ignorovat ji ale nadále nebude možné. Od března budeme v celé zemi svolávat shromáždění neposlušnosti. Místo toho, abychom se rozdělili do malých skupin a blokovali silnice, budeme společně s mnoha lidmi pořádat shromáždění neposlušnosti,“ oznámila skupina v Berlíně. „Kapitola přilepování a silničních blokád tím končí,“ ujistila skupina.

Poslední generace chce v budoucnu „častější přímou konfrontaci s těmi, kdo jsou odpovědní za ničení klimatu“, a zároveň hodlá politiky a další osoby, jež rozhodují, přimět k vyjádření „veřejně a před zapnutými kamerami“.

„Kromě toho budeme pro naše protesty častěji vyhledávat místa fosilního pustošení, jak už tomu bylo v minulosti při protestech na ropovodech, letištích nebo v podnikových areálech (elektrárenské společnosti) RWE,“ nastínila Poslední generace.

Skupina usilující o radikální přechod k proklimatické politice začala s blokádami silnic v Německu i v Rakousku v prosinci 2022. Kromě toho protestovala v muzeích, na stadionech či na ministerstvech. Jenom berlínská policie loni napočítala 550 akcí aktivistů Poslední generace a státní zastupitelství v německém hlavním městě vedlo proti jejich účastníkům 3 700 řízení.

Mnozí občané vyjádřili své rozhořčení vůči radikálním aktivistům, i politici vládních Zelených jejich počínání označili za kontraproduktivní. V poslední době je Poslední generace méně aktivní a je ve stínu protestů zemědělců a nyní i velkých demonstrací proti pravicovému extremismu, poznamenala DPA. Svou příští „hromadnou blokádu“ plánovanou na 3. února Poslední generace odvolala ve prospěch protestu proti pravicovému extremismu.

24. září 2023

Autoři: ,