Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Období dešťů sužuje Brazílii, povodně zaplavily desítky měst. Protrhly se i dvě přehrady

Svět

  7:14aktualizováno  9:07
Brazilský stát Bahía sužují kvůli vytrvalým dešťům záplavy. Více než třicet měst a vesnic je pod vodou. Desetitisíce lidí musely opustit své domovy a 18 lidí zemřelo. Na místě zasahují záchranáři na lodích i ze vzduchu ve snaze evakuovat další obyvatele.

V oblasti státu Bahía na východě Brazílie se navíc podle agentury DPA o víkendu protrhla dvojice přehrad, kvůli čemuž místní úřady nařídily evakuaci. 

„Je to obrovská tragédie. V nedávné historii státu Bahía nic takového nepamatuji co do rozsahu a počtu zasažených měst a domů. Je to opravdu hrozivé, je tu mnoho ulic a domů, které jsou kompletně pod vodou,“ řekl guvernér státu Rui Costa v rozhovoru pro americkou CNN.

„Prioritou je teď zachraňovat životy,“ uvedl na twitteru guvernér státu Rui Costa, podle něhož úřady postiženým také rozdávají jídlo, matrace na spaní a teplé oblečení.

Silné deště si už v Bahie od začátku listopadu vyžádaly 18 životů, přes 40 00 lidí muselo opustit své domovy.

V této oblasti je prosinec tradičně měsícem velkých srážek. Silné deště a rozvodněné řeky tedy nejsou v tomto období neobvyklé. Škody v takovém rozsahu jsou zde však nevídané.

Ničivé záplavy postihly také sousední Bolívii. Zde velká voda zasáhla asi 1 000 rodin a desítky lidí bylo třeba evakuovat. V neděli o tom informoval zástupce šéfa bolivijské civilní obrany Juan Carlos Calvimontes.

Podle něho je „velmi kritická situace“ ve východním departementu Santa Cruz, kde se rozvodnily řeky Ichilo, Grande a Piraí. Jejich voda zaplavila obývané oblasti i zemědělskou půdu, na níž se pěstuje obilí a olejnaté plodiny.

Ve městě San Julián se záchranáři nedokázali dostat ke 32 lidem a bude třeba je evakuovat letecky. Meteorologové předpověděli další silný déšť v departementech Potosí, Chuquisaca a Tarija na jihu země.

Autoři: ,