Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Hasiči museli rozbíjet okna. V Německu hořel dům pro seniory, čtyři lidé zemřeli

Svět

  7:38aktualizováno  12:22
Při požáru domova pro seniory ve městě Bedburg-Hau v Severním Porýní-Vestfálsku nedaleko hranic s Nizozemskem zemřeli čtyři lidé a dalších 23 je zraněných, uvádí rozhlasová a televizní stanice WDR na svých internetových stránkách.

Mluvčí hasičů řekl, že když kolem 05:00 na místo přijeli, panovala tam dramatická situace.

Podle serveru Die Welt se oheň v ranních hodinách rozšířil natolik, že hasiči již nebyli schopni vstoupit do části dvoupodlažní budovy. Někteří senioři stáli za okny a volali o pomoc, jiní byli v postelích. Proto museli hasiči některá okna rozbíjet, aby klienty domova mohli zachránit.

V ohrožení života je podle dostupných informací jeden člověk. Vážné zranění utrpěl i jeden hasič a policista. Dalších 15 lidí se zranilo lehce. Celkem německá média informují o 23 zraněných.

Kromě zraněných bylo evakuováno dalších 46 obyvatel, jejichž zdravotní stav se nyní kontroluje. „Nelze vyloučit, že budou zraněni další lidé. Byl to pro ně velký šok,“ uvedla policejní mluvčí serveru Tagesspiegel.

Část zraněných obyvatel domova zdravotníci ošetřovali přímo na místě, další převezli do nemocnice. Příčina požáru zatím není jasná. Na místě jsou vyšetřovatelé, kteří případ prověřují.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul (CDU) přijel na místo události jen několik hodin po požáru a poděkoval záchranným složkám z řad policie a hasičů, kteří byli u požáru rychle a odvedli velmi dobrou práci.

„Myslím, že je obdivuhodné, jak to všechno zvládli a dostali požár poměrně rychle pod kontrolu a zachránili naprostou většinu lidí,“ uvedl německý ministr vnitra Reul.

Požáry v pečovatelských domech mají často vážné následky. Například v lednu 2023 zemřeli při požáru v domově pro duševně nemocné v Reutlingenu (Bádensko-Württembersko) tři lidé, kteří se nadýchali kouře. Dalších dvanáct osob bylo zraněno.

V září 2022 došlo také k požáru v domově důchodců ve Wardenburgu u Oldenburgu (Dolní Sasko), který si vyžádal tři oběti. Podle tehdejších informací bylo zraněno dalších deset seniorů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,