Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinci zasáhli drony elektrárnu na jihozápadě Ruska, zachvátil ji požár

Svět

  7:10aktualizováno  14:52
Útok drony způsobil v noci na pondělí požár v elektrárně v Novočerkassku na jihozápadě Ruska. Agentura Reuters napsala, že požár už byl uhašen, ale dva bloky elektrárny musely být odstaveny. Dronový útok v noci na pondělí provedla i ruská armáda. Jedenáct lidí utrpělo zranění v jihoukrajinském Mykolajivu poté, co obytný dům zasáhly úlomky z útočných dronů sestřelených protivzdušnou obranou. Rusové útočili i na Kyjev.

Jeden z telegramových kanálů informoval o výbuších u tepelné elektrárny a také o přeletu zhruba 20 dronů nad oblastí, která se nachází nedaleko Rostova na Donu. Další kanál, Baza, který má dobré kontakty na ruské bezpečnostní složky, také uvedl, že k požáru vedl útok dronů.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev na Telegramu požár v elektrárně potvrdil, i když nenapsal, co k němu vedlo. Sdělil, že se ho rychle podařilo uhasit, dva bloky zařízení jsou však mimo provoz, což vedlo k dočasnému výpadku dodávek elektřiny. Nikdo podle Golubeva nebyl zraněn.

Později ruské ministerstvo obrany doplnilo, že protivzdušná obrana nad regionem sousedícím s Ukrajinou sestřelila 11 bezpilotních letounů.

Sestřelený ruský dron zranil 11 lidí

Jedenáct lidí v noci na pondělí utrpělo zranění v jihoukrajinském Mykolajivu poté, co obytný dům zasáhly úlomky z ruských útočných dronů sestřelených protivzdušnou obranou. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda s odvoláním na jižní velitelství ukrajinské armády. V Oděské oblasti jsou poničené dvě elektrické stanice.

Ukrajinská armáda uvedla, že před dronovým útokem Rusové ze stroje taktického letectva nad Černým mořem vystřelili protiradiolokační střelu typu vzduch země Ch-31P s cílem zaměstnat ukrajinskou protivzdušnou obranu. O případných škodách, které raketa mohla způsobit, nejsou informace. Následně ruská armáda z oblasti Černého moře vypustila v několika vlnách útočné bezpilotní letouny.

V Mykolajivské oblasti zaútočily na objekt energetické infrastruktury, který začal hořet. Nikomu se nic nestalo. V Mykolajivu úlomky sestřeleného dronu zasáhly dvoupodlažní obytný dům, kde rovněž vypukl požár. Jedenáct lidí utrpělo zranění, dva z nich skončili v nemocnici.

Podle telegramového kanálu RBK Ukrajina energetici museli po útocích na dvě elektrické stanice v Oděse a jinde v této oblasti omezit dodávky elektřiny, opatření se týká průmyslových podniků. V Oděse je narušený provoz městské hromadné dopravy, nevyjely tramvaje a trolejbusy. Elektrárenská společnost Ukrenerho uvedla, že „situace je náročná“.

Mluvčí jižního velitelství ukrajinské armády Natalija Humeňuková informovala, že nad Mykolajivskou a Oděskou oblastí protivzdušná obrana zničila osm ruských dronů.

Devět zraněných v Kyjevě

Devět lidí pak utrpělo zranění při dnešním ruském raketovém útoku na Kyjev. Protivzdušná obrana sestřelila dvě balistické rakety, jejichž trosky se zřítily v centru města a dalších třech čtvrtích.

Poškozených je několik domů, mezi nimi třípodlažní budova s tělocvičnou. Zasažena byla také akademie výtvarného a užitého umění a designu, kde jsou poničené učebny, kongresový sál nebo výstavní prostory, píše Ukrajinska pravda.

Podle americké velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinkové Rusko útočilo hypersonickými raketami. „Hlasité výbuchy v Kyjevě. Během posledních pěti dnů Rusko na suverénní zemi zaútočilo stovkami raket a dronů,“ napsala na sociální síti X. „Nemůžeme si dovolit ztrácet čas,“ dodala. Balík americké pomoci Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi, už několik měsíců vázne v Kongresu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojence k posílení protivzdušné obrany. „Znamená to bezpečnost našich měst a záchranu lidských životů. Všichni na světě, kdo si váží života a chrání ho, musí tento teror zastavit,“ uvedl Zelenskyj. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...