Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Požáry v Austrálii dál zabíjejí. Již 96 obětí.

Svět

  11:27
SYDNEY - Lesní požáry na jihovýchodě Austrálie překonaly v počtu mrtvých dosud nejhorší oheň z roku 1983; hasiči a policisté nalezli již 96 lidských těl. Plameny za sebou nechaly stovky spálených domů. Počet obětí zřejmě ještě stoupne, protože hasiči ještě neprohledali všechny trosky poničených obydlí. Konzulát ČR v Sydney naštěstí zatím ale nemá žádné zprávy o mrtvých či pohřešovaných Češích.

Rozsáhlý požár 125 kilometrů západně od Melbourne. foto: ČTK

Podle českého generálního konzula v Sydney Víta Koláře by turisté měli dbát na doporučení místních úřadů a bedlivě sledovat aktuální situaci.

"Jak postupujeme, jen sbíráme (těla)," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí. Situace je ještě dramatičtější než v roce 1983, kdy při takzvané "popeleční středě" zahynulo v celé Austrálii 75 lidí, z toho 47 ve státě Viktorii.

Plamenům padlo za oběť na 750 domů a o střechu nad hlavou přišly tisíce lidí. Požár podle hasičů zcela sežehl město Marysville, v plamenech stojí také město Kinglake. "Dobré lidi ve Viktorii potkalo peklo v celé své zuřivosti. Pro národ je to hrozná katastrofa," řekl Rudd. "Prší tu oheň," popsal situaci v Kinglake jeden z místních obyvatel.


Podle některých hasičů je situace ještě horší než v roce 1983, kdy při ničivých požárech zahynulo v celé Austrálii 75 lidí, z toho 47 ve Viktorii. Záchranáři našli několik těl v automobilech, v nichž lidé uhořeli, když se snažili před plameny ujet. S popáleninami je hospitalizováno 18 osob a stav osmi z nich je kritický.

Snad příjde ochlazení
Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a je vidět i na satelitních snímcích NASA. Meteorologové na dnešek slibují určité ochlazení, které by mělo požáry zbrzdit. Podle hasičů ale potrvá ještě několik dní, než se podaří oheň dostat pod kontrolu.

Policie ve Viktorii dnes také pohrozila, že kdokoli úmyslně založí požár, bude obviněn z vraždy nebo ze zabití. Podle hasičů jde přinejmenším část z 400 požárů, které nyní v jihovýchodní Austrálii hoří, na vrub žhářů.

Požáry v Austrálii
Austrálie se každoročně potýká s více než 60.000 požáry. Téměř polovina z nich bývá podle hasičů založena úmyslně, mezi časté příčiny jejich vzniku patří také úder blesku do vyprahlé buše.

Zatímco na jihovýchodě země zuří požáry, stát Queensland na severu Austrálie sužují záplavy a silné deště. Řeka Herbert dosáhla v noci výšky 12,25 metru. Lidé začali v pátek, kdy se situace zklidnila, odstraňovat škody, ale v sobotu se počasí opět zhoršilo. Město Ingham je pod vodou již sedm dní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!