Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Nejhorší ze všech nocí. Ve válce postupujeme, hlásí Izrael. Gazu silně ostřeluje

Svět

  8:02aktualizováno  14:13
Izraelská armáda v noci na sobotu vedla doposud nejrozsáhlejší pozemní výpad do Pásma Gazy, kde zabila velitele vzdušných a námořních sil palestinského radikálního hnutí Hamás. Intenzivní ostřelování oblasti od večera dál trvá. Hamás ohlásil, že je připraven na izraelskou pozemní invazi. Rodiny rukojmích volají po schůzce s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Izrael postupuje ve fázích této války proti Hamásu, řekl v sobotu dopoledne izraelský armádní mluvčí Daniel Hagari citovaný serverem The Times of Israel. „Pěchota, obrněné, ženijní a dělostřelecké síly se účastní operace, doprovázené silnou (vzdušnou) palbou,“ sdělil.

Bilance obětí:

      • Palestina: 7703, z toho 3500 dětí
      • Izrael: 1400, z toho 311 vojáků
      • rukojmí Hamásu: 229

Izraelská armáda vydala prohlášení, že během noci na sobotu zasáhla na 150 podzemních cílů Hamásu. Podobné operace vedla i v předchozích dnech, kdy se po několika hodinách z pobřežního pásma stáhla, izraelské tanky a pěchota ale v sobotu zatím zůstávají v Pásmu Gazy a pokračují v bojích.

Podle Hagariho během noci v Gaze nastalo několik střetů mezi Hamásem a Izraelskými obrannými silami (IDF), žádný z izraelských vojáků ale nebyl zraněn. Armádě se podařilo zneškodnit další dva velitele Hamásu, jeden velel vzdušným jednotkám a druhý námořním. Podle Hagariho díky tomu nyní Izraelci „bojují se slabším nepřítelem“.

Zabitý velitel vzdušných sil měl podle izraelské armády na starosti bezpilotní letouny, parašutisty a vzdušnou obranu. „Byl součástí plánování masakru v komunitách v okolí Pásma Gazy ze 7. října. Naváděl teroristy, kteří pronikli do Izraele ze vzduchu, a byl zodpovědný za dronové útoky na pozice IDF.“

Na severu země Izrael v sobotu sestřelil protiletadlovou raketu vypálenou z Libanonu, zřejmě hnutím Hizballáh. Střela země-vzduch měla podle izraelské armády za cíl její dron, který ale nezasáhla.

Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí zase varoval před rozšířením války v Gaze do širšího regionu, vyzval též všechny strany konfliktu, aby respektovaly svrchovanost Egypta.

A co s rukojmími?

V souvislosti se zesílenými útoky Izraele na Gazu rostou i obavy rodin lidí, které před třemi týdny ozbrojenci z Hamásu do nyní silně ostřelované oblasti unesli. Rodiny žádají schůzku s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a dalšími členy válečného kabinetu.

„Tahle noc byla nejhorší ze všech nocí. Byla to nekonečná noc na pozadí velké operace armády v Pásmu Gazy a naprosté nejistoty ohledně osudu unesených, kteří jsou tam zadržováni a jsou také vystaveni těžkému bombardování,“ uvedlo v prohlášení uskupení, které rodiny unesených zastupuje.

„Úzkost, frustrace a hlavně obrovský hněv, že se nikdo z válečného kabinetu neobtěžoval setkat se s rodinami unesených, aby jim vysvětlil jednu věc – zda pozemní operace ohrožuje bezpečnost 229 rukojmích v Gaze,“ stojí dále v prohlášení.

Hagari ovšem tvrdí, že cílem Izraele je eliminovat radikály z Hamásu, ale také zachránit zadržované.

The Times of Israel v sobotu informoval, že policie navzdory zákazu politických shromáždění během nynější války Izraele s Hamásem povolila večerní demonstraci před Netanjahuovým domem ve městě Caesarea, které leží mezi Tel Avivem a Haifou. Podle serveru policie po zprávách, že manifestace se nesmí konat, vydala „objasnění“, v němž uvedla, že „právo na demonstrace je základním kamenem demokracii v této zemi“. Dodala ale také, že manifestace se musí konat v souladu s právem a instrukcemi bezpečnostních složek.

Oblast nebezpečná nejen pro novináře

Jeruzalém také varoval novináře v úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, že není schopen zaručit jejich bezpečnost. Hamás totiž údajně umisťuje svá vojenská stanoviště naschvál do blízkosti novinářů a civilistů.

Server listu The Jerusalem Post napsal, že izraelská armáda útočí především na sever Gazy a s odkazem na palestinská média informoval o střetech vojáků s bojovníky radikálního palestinského hnutí Hamás v oblasti mezi městem Bajt Hanún na severu pásma a uprchlickým táborem Búrajdž v jeho střední části.

Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvedl, že za poslední tři týdny přišlo o život v regionu už 29 žurnalistů, a toto období je tak pro ně nejsmrtelnějším za poslední desítky let. Velká většina - 24 - zabitých novinářů byli Palestinci.

„Zástěrka“ pro zvěrstva

Izrael na Gazu útočí v odvetě za útok Hamásu na jih Izraele ze 7. října, který si vyžádal na 1400 obětí. V Gaze už je podle zdejších úřadů mrtvých přes 7300, navíc je území odříznuté Izraelem od dodávek potravin i vody a od pátku zde z velké části nefunguje ani internet a telekomunikační spojení.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na X napsal, že jeho organizace ztratila kontakt se svými pracovníky v Gaze. „Toto obléhání ve mně vyvolává vážné obavy o jejich bezpečnost a bezprostřední ohrožení zdraví zranitelných pacientů,“ uvedl a vyzval k jejich okamžité ochraně.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) informoval o tom, že v Gaze přišlo o život už 53 jeho zaměstnanců, jen za posledních 24 hodin 14. Deborah Brownová z neziskové organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podle serveru BBC News varovala před tím, že téměř kompletní výpadek telekomunikací v Gaze by mohl sloužit jako zástěrka pro „masová zvěrstva“.

Posun ve válce

Hagari v sobotu řekl, že Izrael umožní vstup dalších kamionů s vodou, potravinami a léky do Pásma Gazy. Dosud se jich tam dostalo jen asi stovka poté, co byl před týdnem otevřen přechod na hranici pásma s Egyptem.

O jednotlivých etapách současné války Izraele s Hamásem hovořil 20. října izraelský ministr obrany Joav Galant, který za první fázi označil operace s cílem zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu a hnutí totálně zlikvidovat. Součástí této části války jsou letecké údery. Galant tehdy řekl, že „později“ lze očekávat i pozemní manévry.

Druhá, přechodná fáze má podle Galanta zahrnovat boje, ale „s nižší intenzitou“, protože vojáci se soustředí na „eliminaci ohnisek odporu“. „Třetí fáze bude vyžadovat odstranění odpovědnosti Izraele za život v Pásmu Gazy a nastolení nové bezpečnostní reality pro občany Izraele,“ uvedl Galant, aniž by to upřesnil.

Autoři: ,