Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hledá se dobrodruh na sčítání tučňáků. Organizace inzeruje práci v Antarktidě

Svět

  6:56
Britská charitativní organizace zaměřená na ochranu kulturního dědictví inzeruje volná místa v Antarktidě. Úspěšní uchazeči se budou muset přizpůsobit téměř neustálému dennímu světlu i mrazivým teplotám a obejít se bez splachovacího záchodu či tekoucí vody. Mezi výhody zaměstnání ale patří dobrodružství i spousta tučňáků a možnost podpořit úsilí o ochranu přírody v nejodlehlejších koutů planety.

Organizace UK Antarctic Heritage Trust (UKAHT) uvedla, že hledá „vášnivé dobrodruhy připravené přijmout životní výzvu“ na pracovní místa, která zahrnují správu muzea, pošty a obchodu se suvenýry, ale také sčítání tučňáků, informuje list The Guardian. Zájemci budou žít a pracovat na základně v Port Lockroy na ostrově Goudier, který je velký asi jako fotbalové hřiště.

Současnou vedoucí základny je 33letá porodní asistentka Bridie Martinová-Westová. „Blíží se konec našeho pobytu, ale stále tu máme to kouzlo, že se podíváme ven a vidíme stovky mláďat tučňáků, která jsou téměř úplně vylíhnutá, žasneme, když vidíme proplouvat keporkaky a plejtváky,“ popsala Martinová-Westová pět měsíců v jednom z nejizolovanějších pracovních prostředí na planetě.

„Na jedné straně ostrova máme to nejmajestátnější pohoří a na druhé straně ledovec s ledovými krami. Je to opravdu syrová příroda a úžasně krásná,“ dodala.

Vaření je společné, což znamená, že jídlo je proměnlivé. Tým má podle Martinové-Westové štěstí, že je v něm vyučený cukrář, což znamená, že jedno jídlo může být rizoto z divokých hub a následuje flambovaný ananas.

První případy ptačí chřipky

Vědci potvrdili první případy ptačí chřipky na pevninské Antarktidě, informoval v úterý The Guardian. Virus H5N1 našli u dvou uhynulých ptáků nazývaných chaluhy poblíž argentinské vědecké výzkumné stanice Primavera. Mezi výzkumníky kvůli tomu narůstají obavy o kolonie tučňáků. Výzkumníci ptačí chřipku již loni zaznamenali u tučňáků žijících v subantarktických oblastech.

Typický večer může zahrnovat sledování filmů, hraní stolních her nebo pokračování antarktické tradice, kdy lidé přednášejí formální prezentace na témata, o kterých něco vědí. „Je to taková milá činnost, jen se učit a vidět, jakou má někdo vášeň,“ uvedla Martinová-Westová. Všichni se podle ní dokázali přizpůsobit, včetně toho, že nemají splachovací záchody nebo tekoucí vodu.

Týmová spolupráce i ekologická uvědomělost

Úspěšní uchazeči musí být „odolní, fyzicky zdatní, ekologicky uvědomělí“ a připraveni na výzvu strávit pět měsíců tak daleko od domova, uvedla šéfka charitativní organizace Camilla Nicholová.

Zájemci ze Spojeného království se na pozice mohou hlásit od pondělí, přičemž školení začne v srpnu před stáží, která se uskuteční od konce října nebo listopadu do března 2025. Předtím budou pohovory a výběrová řízení.

Úspěšní uchazeči podle Martinové-Westové nebudou zklamáni. „Byla to fantastická zkušenost. Je to velmi náročné, je to spousta práce, z níž některá je dost fyzická,“ řekla. Všichni na ostrově sdílejí malou ložnici s palandami, takže je obzvlášť důležité, aby spolu dobře vycházeli. „I to je součástí pohovoru, nejde jen o to, jaký jste jednotlivec, ale je vidět, jak fungujete jako tým,“ dodala Martinová-Westová.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...