Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Překvapuje mě, že ještě žiju, napsal Fidel Castro

Svět

  13:27
HAVANA - Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro oslavil 87 let. Své narozeniny si připomněl bez pompy, v klidu a ústraní. Čtenářům kubánských novin se ve středu svěřil, že nečekal, že se tak vysokého věku vůbec dožije. Ve svém článku se rozpovídal rovněž o spojenectví Kuby se Severní Koreou.

Fidel Castro foto: Reuters

V posledních letech se oslavy narozenin dlouholetého vůdce staly spíše okrajovou záležitostí a stejně je tomu i letos. Jedinou oficiální akcí byl pondělní koncert pěveckého sboru v Havaně, vyšly rovněž dvě oslavné knižní publikace o jeho životě a činech. Z jeho zahraničních spojenců poslal zdravici pouze nikaragujský prezident Daniel Ortega.

Poklidný tón, v němž se připomínka Castrova narození nesla, v kontextu několika uplynulých let nepřekvapí. Fidel Castro vedl Kubu dlouhých 47 let, v roce 2006 však oznámil, že těžce onemocněl, a o dva roky později formálně rezignoval. Fidela pak v čele Kuby nahradil jeho bratr Raúl. 

Od té doby žije Castro v ústraní a na veřejnosti se objevuje minimálně. O jeho aktuálním zdravotním stavu zahraniční média spekulují: z urostlého, impozantně působícího revolucionáře, který plamenným hlasem hřímal z řečnických tribun, se stal shrbený, šeptající stařec, který má potíže s chůzí. V televizi vystoupil naposledy v únoru při zasedání zákonodárného sboru, v dubnu vyšly fotografie, které ho zachycují v Havaně během slavnostního otevření nové školy.

Fidel Castro u voleb (3. února 2013)

Nečekal jsem, že se dneška dožiju

Když Castrovi v roce 2006 lékaři diagnostikovali těžké onemocnění žaludku a svět zaplavily informace o jeho vážném zdravotním stavu, nikdo nepředpokládal, že se letošního roku dožije. A nepočítal s tím ani sám Castro.

"Ani zdaleka jsem si tehdy nepředstavoval, že se mi život protáhne o dalších 7 let," napsal v článku, který ve středu uveřejnily oficiální kubánské noviny a citovala jej agentura Reuters. "Jakmile jsem si uvědomil skutečný rozsah svého stavu, neváhal jsem ze své funkce prezidenta rezignovat."

ČTĚTE VÍCE:

Soudruh Kim Ir-sen byl příkladný voják. Zadarmo nám poskytl zbraně

Castro ve svém článku píše rovněž o vztazích Kuby se Severní Koreou. V 80. letech Kubu zklamal Sovětský svaz, který se odmítl angažovat v případném konfliktu Kuby se Spojenými státy. Ostrovní republika se proto s prosbou o vojenskou pomoc obrátila na KLDR. A ta nezklamala. 

"Potřebovali jsme vyzbrojit milion kubánských bojovníků. Rozhodli jsme se, že o zbraně požádáme jiné přátele," píše Castro a pochvaluje si vstřícnou reakci tehdejšího severokorejského vůdce Kim Ir-sena. "Soudruh Kim Ir-sen, veterán a příkladný voják, nám poslal 100 000 kalašnikovů a potřebnou munici, aniž by si cokoli účtoval."

Kim Ir-sen na nedatovaném snímku se synem Kim Čong-ilem

Po Fidelově zápalu se mnohým Kubáncům stýská

Má někdejší vůdce socialistického převratu dosud vliv na kubánskou politiku? O tom lze podle agentury Reuters pouze spekulovat. "Nikdo už nevěří, že má Fidel nějaký skutečný vliv na každodenní politiku. To však neznamená, že s ním nekonzultují zásadní témata nebo že není důležité, když se objeví na veřejnosti," upozornil jeden ze západních diplomatů v Havaně.

Zatímco demokraticky naladěným Kubáncům, kteří doufají v zásadní reformy, jež by zemi nasměrovaly na cestu ke svobodě a prosperitě, Castro příliš nechybí, řadě jeho někdejších obdivovatelů se po charismatickém vůdci stýská. "Co mi chybí? Neustálé Fidelovo vůdcovstí tváří v tvář jakékoli eventualitě," říká například důchodce ze Santiaga de Cuba Pedro Gonzáles.

Dvaaosmdesátiletý bratr Raúl postrádá Fidelovu autoritu i schopnost vést mnohahodinové proslovy. Veřejně málokdy mluví déle než půl hodiny. Podle řady lidí nezvládá provádět reformy, které Kubánci - čelící chudobě a nezaměstnanosti - nutně potřebují. "Jsem na lodi bez kapitána," popsala své pocity Luisa, která bydlí v Havaně a je v domácnosti. Své příjmení ale prozradit nechtěla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!