Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Končí jedna éra, slyšel Zeman v Tatrách od Čaputové. Setkal se s Hegerem

Svět

  12:06aktualizováno  16:18
Prezident Miloš Zeman zahájil v úterý ve Vysokých Tatrách oficiální část programu rozlučkové návštěvy Slovenska přehlídkou jednotky čestné stráže. Dopoledne se sešel se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zeman po jednání vyjádřil naději, že dobrá úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude pokračovat i s jeho nástupcem Petrem Pavlem.

Česko a Slovensko mají k sobě blízko, ukazuje se to v různých formách spolupráce, řekla slovenská prezidentka Čaputová po setkání se Zemanem.

„Děkuji za spolupráci a za diskuze, které byly navzájem inspirující. Končí jedna éra české politiky a začíná nová,“ podotkla slovenská prezidentka. Zároveň popřála Zemanovi hodně zdraví, sil a naplnění toho, na co při výkonu funkce prezidenta neměl čas.

Prezident Zeman vyjádřil naději, že dobrá česko-slovenská spolupráce bude pokračovat i s jeho nástupcem v úřadu. „Přeji mu, aby byl úspěšný. V zájmu České republiky,“ řekl končící prezident na adresu zvoleného prezidenta Petra Pavla.

Čaputová uvedla, že vnímá svou hodnotovou a názorovou blízkost s Pavlem a očekává dobrou spolupráci. „Na spolupráci se těším, věřím, že bude intenzivní a že společně budeme moci i v rámci regionu být silným hlasem rozumu, prozápadní orientace a respektu k evropským hodnotám,“ řekla Čaputová.

Zeman slovenské prezidentce poděkoval za to, že ho v listopadu 2021 navštívila v nemocnici. „Vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejenom bezproblémové, ale skvělé,“ konstatoval.

Řekl, že jedním z názorových rozdílů mezi ním a Čaputovou byl pohled na stranu Zelených a na takzvaný zelený fanatismus. Současně podpořil slovenské ekology, kteří kritizovali postavenou rozhlednu v turistické lokalitě Štrbské Pleso. Čaputová se před vstupem do vysoké politiky jako právnička angažovala v tématech životního prostředí.

Prezidenti Česka a Slovenska hovořili také o regionální spolupráci. Podle Čaputové v uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) není jednota v názoru na téma právního státu či pomoci Ukrajině. Zeman řekl, že prosazoval rozšíření V4 o Slovinsko a že hlavně Maďarsko o to nemělo zájem.

Po společném obědě obou prezidentů Čaputová odjela na regionální cestu na východní Slovensko. Zeman se odpoledne setkal se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Přijmout má mimo jiné také exprezidenty Rudolfa Schustera a Andreje Kisku.

Třídenní cestu na Slovensko, poslední v prezidentském úřadu, Zeman ukončí ve středu, kdy se vrátí do vlasti. Očekává se, že Slovensko po březnové inauguraci navštíví i Zemanův nástupce Petr Pavel.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!