Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezidentská polygamie: Zuma má tři ženy a chystá další svatbu

Svět

  9:43
NKANDLA/PRAHA - Kontroverzní prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se včera popáté oženil. Tobeka Madibová, se kterou má už tři děti, se tak oficiálně stala jeho třetí manželkou.

Jacob Zuma během svatebního tance s novomanželkou Tobekou. foto: Reuters

Jihoafrický prezident Jacob Zuma opět ukázal, že je věrným ctitelem tradic svého kmene Zulů. Důkazem je alespoň včerejší svatební obřad, který se konal podle veškerých zvyklostí v jeho rodné vesnici Nkandla v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal. Svou otevřenou polygamií však znovu rozvířil debatu o tom, zda je něco takového v moderním světě vůbec přípustné.

"Tohle je tradiční záležitost, hodně se tančí a slaví. Později zabijeme nějaká zvířata a budeme hodovat s hosty," popsal událost agentuře Reuters prezidentův bratr Mike Zuma. Svatba se odehrála pod přísným policejním dohledem. Byly na ni pozvány stovky hostů včetně členů vládního Afrického národního kongresu. Veřejnost neměla na akci přístup a zejména novináři byli vyzváni k tomu, aby respektovali prezidentovo právo na soukromí.

"Je to velký krok zpátky k temným časům," kritizoval Zumův polygamní svazek šéf křesťanských demokratů (CDA) Theunis Botha. Sám prezident si ale s polygamií těžkou hlavu nedělá. "Je spoustu politiků, kteří mají milenky a děti askrývají to. Místo toho předstírají, že jsou monogamní. Já raději jednám otevřeně. Miluji svoje ženy a jsem hrdý na své děti," řekl Zuma kdysi v jednom televizním rozhovoru.

Která je první dámou?
Když se stal Zuma letos v květnu prezidentem, nastal problém, kdo se stane první dámou. Zuma je už od roku 1973 ženatý s Sizakele Khumalovou a od roku 2007 s Nompumelelo Ntuliovou, které obě žijí v jeho domovském městě Nkandla. Kromě toho byla jeho manželkou ještě současná ministryně vnitra Nkosazana Dlaminiová, se kterou se v roce 1998 rozvedl.

Další Zumova zákonná žena Kate Mantshová spáchala v roce 2000 sebevraždu. Podle jeho oficiální biografie má Zuma nejméně devatenáct dětí.
V jihoafrické republice je polygamie legální, ale přežívá spíše ve venkovských oblastech. Se Zumovým zvolením se opět stala diskutovaným tématem. Hlavně mladí lidé prohlašují, že nemá v moderní společnosti místo. Kritizují ji zejména aktivistky za práva žen, ale také ti, kteří varují před hrozbami nemoci AIDS. JAR totiž patří k zemím, kde se HIV virus šíří velmi rychle.

Média však diskutují ještě o dalších, ryze praktických věcech. Mezi ně patří zejména vysoké náklady na zajištění bezpečnosti či lékařské péče pro tak velkou prezidentskou rodinu. Kdo je tedy v JAR první dámou? Prezident na některé oficiální akce dosud bral obě své manželky společně s Madibovou. Na zahraniční cesty ho pak doprovází obvykle jedna z nich.

Zatímco oslavy jeho svazku s Madibovou ještě neutichly, vše nasvědčuje tomu, že další sňatek je na spadnutí. Zumova snoubenka Bongi Ngemaová prý minulý týden přinesla svatební dary Zumově rodině, což je jedním z posledních tradičních rituálů kmene Zulu předtím, než se uskuteční svatba. Kromě toho je prezidentovo jméno spojováno ještě se svazijskou princeznou. O sňatku se zatím nemluví.

Polygamie

O co jde?
Polygamie nebo také mnohomanželství wikipedie označuje jako "rodinné soužití muže či ženy s více partnery opačného pohlaví".
V některých moderních společnostech se pojem polygamie může zužovat na manželství s více partnery. Existují dva typy polygamie: polygynie (mnohoženství) a polyandrie (mnohomužství).

Legálnost
Přístup k polygamii má každý stát světa odlišný. Obecně je polygamie nelegální ve všech západních zemích, i když v mnoha z nich je neoficiálně praktikována. V některých státech světa je polygamní život považován jako trestný čin.

Polygamie je zákonem povolena přibližně v padesáti zemích světa, z nichž většina se nachází v arabském světě. Běžnou praxí je tak například v Afghánistánu, Egyptě, Indonésii, Íránu, Maroku či Súdánu.

Výjimky
Výjimku mezi zeměmi Blízkého východu představuje například Izrael a Turecko, kde jsou patrné západní vlivy. V severní Africe je polygamie nepřípustná v Tunisku.

V některých státech jako například v Eritreji a Nigérii je polygamie akceptovatelná pouze v některých částech země.Ze západních zemí zahraniční polygamní svazky uznává pouze Velká Británie a Austrálie (v případě, že byl svazek uzavřen na území země, kde je polygamie legální).