Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Belgii navrátilci ze Sýrie stříleli na policii, dva radikálové jsou mrtví

Svět

  18:42aktualizováno  21:39
Při protiteroristickém zásahu na východě Belgie ve čtvrtek policie zabila dva lidi a jeden člověk byl zraněn a zadržen. Informovala o tom belgická prokuratura, podle níž akce ve městě Verviers překazila bezprostředně hrozící teroristický útok.

Belgičtí policisté na ulici ve městě Verviers foto: ČTK

Policie podnila zátahy proti údajným islamistům rovněž v oblasti Bruselu. Belgie zároveň v některých lokalitách zvýšila stupeň ohrožení možným útokem.

Podle prokurátora Erica Van Der Sijpta začali během akce ve Verviers podezřelí muži na policisty střílet, proto byli zlikvidováni. Policie zásahem překazila „teroristické útoky velkých rozměrů“, uvedl Van Der Sijpt. Úřady podle něj nemají informace o tom, že by chystané akce radikálů měly spojitost s pařížskými útoky, při nichž minulý týden zemřelo 20 lidí včetně tří teroristů.

Právě v Belgii si údajně trojice pořídila zbraně, které při útocích použila. Dnešní zásah ve Verviers byl podle prokurátora namířen proti extremistům, kteří se do země vrátili po účasti v bojích v Sýrii. Podobných akcí v zemi potýkající se stejně jako sousední Francie s rostoucí aktivitou islamistů proběhlo v poslední době několik. V Belgii je podle statistik bezpečnostních expertů v přepočtu na obyvatele největší počet radikálů, kteří se zapojili do bojů po boku syrských islamistů.

Belgická policie blokuje silnice v centru města Verviers, kde při čtvrtečním...
Belgičtí policisté na ulici ve městě Verviers
Policie a vozidla záchranné služby blokují ulici po protiteroristickém zásahu...
Veřejnost za policejní páskou po obranném útoku proti teroristům ve...

Na Twitteru se objevily fotografie zveřejněné obyvateli okolí místa zásahu, na nichž jsou vidět zasahující policejní vozy a sanitka, zatímco policisté odklánějí z ulice dopravu.

Belgická policie několik hodin před akcí oznámila, že zadržela muže podezřelého z dodávání zbraní Amédymu Coulibalymu, který v pařížském košer obchodě minulý týden zabil čtyři lidi.

Belgie se už delší dobu potýká s hrozbou útoků islámských radikálů. Zde jsou některé předchozí incidenty a fakta:

 • Islamista Mehdi Nemmouche 24. května 2004 zastřelil čtyři lidi při útoku na židovské muzeum v Bruselu. Pachatel je Francouz a zatčen byl v Marseille. Později byl vydán do Belgie. Odsouzen dosud nebyl.
 • V žádné jiné zemi není v přepočtu na počet obyvatel tolik radikálů, kteří se vydali bojovat do syrské občanské války, informoval loni britský magazín The Economist. Podle aktuálních informací analytického střediska Brookings tak učinilo až 650 bojovníků z Belgie.
 • Ve městě Verviers, kde se odehrál dnešní incident, žije podle belgické televize RTL-Info až deset navrátilců ze Sýrie. Verviers má zhruba 50.000 obyvatel; leží východně od belgického Lutychu a zhruba 35 kilometrů na jihozápad od německého města Cáchy.
 • Jeden z pařížských útočníků Amédy Coulibaly, kterého minulý týden zabila francouzská policie, měl kontakty v Belgii. Jeden muž z jihobelgického Charleroi v uplynulých měsících jednal s Coulibalym o koupi automobilu a zbraní. Policie podle belgických médií u podezřelého našla příslušné dokumenty.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!