Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Prigožin chtěl den před pučem promluvit v Dumě, snažil se dostat k Putinovi

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin (24. června 2023) foto: AP

Šéf žoldáckého Wagnerova uskupení Jevgenij Prigožin chtěl krátce předtím, než dal 23. června svým mužům pokyn k pochodu na Moskvu, promluvit k ruským poslancům a dostat se tím k prezidentu Vladimiru Putinovi. S odkazem na své zdroje to uvádí portál The Moscow Times, podle něhož byl Prigožinův projev odvolán na poslední chvíli.
  20:11

Odpoledne 23. června se v Malém sále Státní dumy sešlo několik desítek poslanců, aby hovořili o zlepšení pomoci vojákům bojujícím na Ukrajině. Na zasedání, které svolala strana Spravedlivé Rusko, měl údajně dorazit také Prigožin.

„Chtěl mluvit o problémech při vojenské operaci, o potížích s ministerstvem obrany, o skutečném počtu obětí na naší straně. Jeho asistenti pracovali na přípravách návštěvy,“ řekl The Moscow Times jeden ze dvou zdrojů z ruského kabinetu.

Šéf wagnerovců si na schůzce chtěl naklonit přítomné pohlaváry a získat přístup k ruskému prezidentovi, jenž ztratil po měsících vyhrocených sporů s nejvyššími představiteli ministerstva obrany i ruské elity.

„Přišel o možnost osobně diskutovat a řešit potíže s Kremlem, vládou a Putinem. Dokonce i ty kanceláře, kde mohl dříve doslova vykopnout dveře, se pro něho staly nepřístupné,“ popsal druhý zdroj.

Prigožinovi příznivci z řad Spravedlivého Ruska podle něho uspořádali schůzi, aby dali vůdci žoldáků šanci oslovit ruské poslance. Prigožin už na jaře žádal o povolení promluvit v Dumě od řečnického pultu, v souladu s instrukcemi Kremlu nedávat podnikateli prostor, ho ale nedostal.

„Vše bylo připraveno v utajení před vedením Dumy a vedením strany,“ dodal zdroj, podle něhož měl Prigožin do budovy Federálního shromáždění vstoupit na pozvání jednoho z poslanců Spravedlivého Ruska. O koho šlo, není jasné.

Prigožin se chtěl zaštítit Surovikinem

Prigožinovo okolí prý rovněž uvažovalo o tom, že by ho na setkání doprovodil generál a někdejší šéf ruských invazních sil Sergej Surovikin.

„Prigožin potřeboval vysoce postaveného člověka. Myslel si, že tak by se jeho necenzurovaná slova dostala přímo k Putinovi na stůl,“ řekl The Moscow Times jeho zdroj. Podle něho den před plánovaným projevem, 22. června, z Prigožinovy účasti na schůzce z neznámých důvodů sešlo.

Šéf žoldáků poté v noci na 24. června zahájil neúspěšné ozbrojené tažení na Moskvu. Přesně o dva měsíce později zahynul spolu s dalšími členy vedení wagnerovců při pádu soukromého letadla. Moskva jako „absolutní lež“ popřela tvrzení Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu.

Putin v říjnu naznačil, že letadlo vyhodily do povětří výbuchy ručních granátů, zatímco lidé na palubě byli omámeni kokainem a alkoholem. Ruští vlastenečtí blogeři ale nad tímto tvrzením vyjádřili opovržení. Prigožin byl údajně abstinent a svým mužům pod hrozbou přísného potrestání zakázal alkohol i drogy.

Surovikin krátce po puči upadl v nemilost Putinova režimu a byl vyšetřován pro svou možnou spoluúčast. Ačkoli si mohl ponechat vojenskou hodnost, agentura TASS v říjnu uvedla, že nemá naději na jakýkoliv kariérní postup. V srpnu byl odvolán z funkce šéfa ruského letectva.

Autor: