Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mimořádný apel. Už i princ William vyzval k ukončení bojů v Gaze

Britský princ William při návštěvě sídla Britského červeného kříže v Londýně. (20. února 2024) foto: ČTK

Britský princ William v úterý vyzval k co nejrychlejšímu ukončení bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Konflikt, který začal útokem palestinských ozbrojenců na Izrael loni 7. října, si podle něj vyžádal příliš mnoho obětí. Následník trůnu se prohlášením odklonil od obvyklé zdrženlivosti britské královské rodiny.
  16:46

„Jsem nadále hluboce znepokojen strašlivými lidskými oběťmi konfliktu na Blízkém východě od teroristického útoku Hamásu 7. října. Příliš mnoho lidí bylo zabito,“ uvedl v prohlášení princ William.

„Stejně jako mnoho dalších si přeji, aby boje co nejdříve skončily. Je zoufale nutné zvýšit humanitární pomoc Gaze. Je velmi důležité, aby se pomoc dostala dovnitř a aby rukojmí byli propuštěni,“ dodal William.

William má na příští dny naplánováno několik akcí souvisejících s konfliktem, včetně těch na podporu humanitární pomoci Gaze i návštěvy synagogy.

Válku vyvolal bezprecedentní útok, při němž 7. října palestinští ozbrojenci v jižním Izraeli zabili na 1200 lidí a asi 253 dalších vzali jako rukojmí. Zhruba stovku unesených Hamás propustil při dosud jediném příměří koncem listopadu. Podle Izraele je v Gaze stále asi 130 unesených, z nichž tři desítky už nežijí. V odvetě za říjnový útok zahájil Izrael ofenzivu, při níž v Pásmu Gazy zahynulo více než 29 tisíc lidí. Naprostou většinu z nich tvořili civilisté, uvádí tamní úřady spravované Hamásem.

Členové britské královské rodiny se k aktuálním záležitostem nebo konfliktům vyjadřují jen velmi zřídka, výjimkou je v poslední době jejich silná podpora Ukrajiny čelící ruské invazi.

Izrael ve válce

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem vyvolal ve Spojeném království, kde žije početná muslimská komunita, masové demonstrace na podporu Palestinců. V zemi zároveň došlo k prudkému nárůstu antisemitských a protimuslimských incidentů.

Britská konzervativní vláda dosud upřednostňovala výzvy k „humanitárním pauzám“ nebo hledání „trvalého příměří“ před okamžitým zastavením bojů. Tón ale už přitvrdila kvůli tomu, že Izrael hrozí zahájením rozsáhlé ofenzivy v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde je nyní na 1,5 milionu lidí. Také šéf britské diplomacie David Cameron v pondělí vyzval k „okamžitému ukončení bojů“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!