Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

To už bylo moc. Farmáři zkusili zablokovat obří trh v Rungis, policie zatýkala

Svět

  14:12aktualizováno  19:49
Francouzská policie zatkla 79 lidí, kteří se při zemědělských protestech pokusili zablokovat pařížský velkoobchodní trh s potravinami v Rungis. Ministr vnitra Gérald Darmanin varoval, že zatímco protesty farmářů na dálnicích budou tolerovány, policie zatrhne, aby blokovali letiště nebo tržiště. V Rungis nakupuje čerstvé potraviny řada obchodů, supermarketů a restaurací z Francie i odjinud.

Protestujícím v Rungis se odpoledne podařilo proniknout do skladovacích prostor tržiště, kde způsobili materiální škody, uvedl policejní zdroj a zdůraznil, že zemědělci byli bez traktorů, které používají k blokádám silnic. Příslušníci bezpečnostních složek demonstranty ze skladu vyvedli a není jasné, kolik lidí je nadále ve vazbě, uvedla stanice BFM TV.

Zemědělských protestů se ve středu po celé zemi účastní zhruba 10 000 lidí, odhadl dříve Darmanin, podle kterého se farmářům podařilo postavit asi stovku zátaras v okolí francouzské metropole ale i dalších měst, mimo jiné Lyonu.

Francouzská vláda se pokouší rozptýlit znepokojení zemědělců a přesvědčit demonstranty, aby ukončili protestní hnutí, zejména prostřednictvím nových jednání v Bruselu, nebo jiných ústupků. Zatím se například vzdala plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely.

Mnozí zemědělci ve Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii, tvrdí, že čelí rostoucímu tlaku ze strany maloobchodníků na snižování cen, což ohrožuje jejich živobytí. Zemědělské odbory si stěžují také na levný dovoz potravin ze zahraničí, nedostatečný přístup k vodě, nadměrnou byrokracii či ekologická pravidla.

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude ve čtvrtek jednat v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o vyjednávané obchodní dohodě mezi EU a jihoamerickým blokem Mercosur, vyčleňování půdy na úhor a dovozu zemědělských produktů do unie z Ukrajiny. Macron podle svého kabinetu trvá na tom, že uzavřít dohodu s Mercosurem je v dané situaci nemožné.

Mezinárodní trh v Rungis

Mezinárodní trh v Rungis

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...