Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

V Bruselu létal hnůj, traktory blokují dopravu. Jednají šéfové zemědělství EU

Svět

  7:26aktualizováno  15:46
Přibližně 900 traktorů blokovalo dopravu v centru Bruselu, kde se koná mimořádné jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Tématem jsou hlavně protesty farmářů, které v posledních měsících zachvátily Evropu. Některým demonstrantům se podařilo prolomit policejní bariéry a začali po policistech házet hnůj, láhve a vejce.

Zemědělci požadují, aby Evropská unie přijala opatření v různých oblastech, od levných cen v supermarketech až po dohody o volném obchodu se skupinou jihoamerických zemí Mercosur.

Kolem budov unijních institucí bylo v pondělí ráno zaparkováno přibližně 900 traktorů, a to jen kousek od místa, kde ministři jednali. Budovy podle AP obklopovaly betonové bariéry a ostnatý drát. Některým zemědělcům se však podařilo prorazit barikády a začali na policisty a jejich vozidla házet hnůj. Několik traktorů také podle agentury Belga rozdrtilo policejní auto.

Silnice vedoucí ze čtvrti, kde sídlí unijní budovy, do centra Bruselu byla ucpaná kolonami traktorů. Někteří zemědělci si stěžovali na pomalý zánik obdělávání půdy. „Zemědělství. Jako dítě o něm sníte, jako dospělý za něj umíráte,“ řekl AP jeden z nich. Několik set metrů od budovy rady zemědělci vysypali přívěs s pneumatikami, policie rychle na místo dopravila vodní děla, farmářům se ale i přesto na některých místech podařilo hromady zapálit.

Na začátku měsíce se podobná demonstrace zvrhla v násilnosti, když zemědělci zapálili balíky sena a házeli na policii vajíčka a petardy poblíž summitu vedoucích představitelů EU.

„Ignorují nás,“ řekla AP Marieke Van De Vivereová, farmářka z regionu Gent na severu Belgie. Vyzvala ministry, aby k nám byli rozumní, aby s námi šli jeden den pracovat na pole, s koňmi nebo se zvířaty, aby viděli, že to není moc jednoduché kvůli pravidlům, která na nás kladou.

Stížnosti se liší. Morgan Odyová, hlavní koordinátorka zemědělské organizace La Via Campesina, uvádí, že pro většinu zemědělců „jde o příjem.“ „Jde o to, že jsme chudí a že si chceme vydělat na slušné živobytí,“ řekla agentuře Reuters.

„Zemědělci potřebují dostat zaplaceno za to, co dělají. Existují aspekty Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které se po zemědělcích požadují a které nejsou odměňovány. To je jádro problému,“ řekl před jednáním belgický ministr zemědělství David Clarinval.

Mimořádně důležité jednání, zmínil Výborný

Český ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že pondělní jednání považuje za mimořádně důležité, protože situace v evropském i českém zemědělství není jednoduchá. Na schůzce chce podle svého vyjádření vznést téma nadbytečných kontrol, nebo lepšího využívání úhorů.

Evropská komise v reakci na požadavek České republiky představila úpravu metodiky kontrol systému satelitního monitorování (AMS), který by měl snížit počet kontrol u zemědělců minimálně o 50 procent, tím by se vrátily na úroveň roku 2022. Podle Výborného (KDU-ČSL) se musí počet kontrol snížit ještě více. Komise také zahájila hloubkovou analýzu administrativní zátěže zemědělců. Její výsledek určí oblasti, ve kterých bude potřeba udělat zjednodušující změny. Na stole jsou návrhy k úpravě oblasti podmíněnosti, nebo zkrácení administrativních lhůt.

Bruselský protest byl zatím posledním z dlouhé série demonstrací zemědělců po celé Evropě. Farmáři protestovali také ve Španělsku. V sobotu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při zahájení pařížského zemědělského veletrhu přivítali farmáři pískotem a bučením, protože podle nich nedělá dost pro jejich podporu. V posledních týdnech zasáhly protesty i Česko, Polsko, Španělsko, Nizozemsko či Bulharsko.

Hnutí nabírá na obrátkách v době, kdy politické strany vedou kampaň před evropskými volbami, které se uskuteční 6. až 9. června, a už přineslo první výsledky. Začátkem tohoto měsíce Evropská komise odložila návrh proti pesticidům, čímž ustoupila zemědělcům, kteří tvoří důležitou voličskou skupinu. Minulý týden také představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření, která mají zmírnit tlak, jemuž farmáři čelí. Chtěla by mimo jiné zjednodušit některé podmínky, které musí zemědělci v Evropské unii splňovat pro získání dotací, či snížit počet kontrol až o 50 procent.

Evropské sdružení zemědělců Via Campesina však uvedlo, že EU dosud neučinila dost pro řešení ekonomických tlaků. Belgická, německá, nizozemská a francouzská zemědělská sdružení proto vyzvala své členy, aby se v pondělí připojili k novému protestu.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...