Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Puma řádí na hranicích s Polskem

Svět

  14:28
VARŠAVA/OSTRAVA - Na jihu Polska poblíž českých hranic neznámá kočkovitá šelma útočí na skot. Pravděpodobně puma už zadávila několik hospodářských zvířat a policie vyzvala obyvatele polsko-českého pohraničí k opatrnosti. Odkud zvíře uteklo, se zatím neví; policie nevylučuje, že jej někdo nelegálně přivezl do Polska a když šelma vyrostla, tak ji vypustil do volné přírody.
Puma - ilustrační foto.

Puma - ilustrační foto. foto: riverdaughter.files.wordpress.com

Zvíře se v sobotu objevilo nedaleko Glubčic, které sousedí s Osoblažskem a Krnovskem na Bruntálsku. Mluvčí policie v Opolském vojvodství Maciej Milewski dnes novinářům řekl, že by to mohla být puma, levhart nebo irbis. "Řidič, jenž jel poblíž Glubčic, nás informoval, že mu neznámé zvíře, které se honilo za srnou, přeběhlo přes kapotu vozu," doplnil Milewski.

Poláci varovali, že by se neznámá šelma mohla přemístit na Moravu. K polským policejním hlídkám v okolí pravděpodobného výskytu zvířete se nyní připojili myslivci. Neznámá šelma od začátku března několikrát zaútočila na hospodářská zvířata v Opolském vojvodství na jihu Polska. Její obětí se stala telata a prasata. Policie vyzvala obyvatele, aby si zabezpečili chov a byli opatrní.

Podívejte se na souboj pumy s medvědemZvíře natočil na video obyvatel jedné z pohraničních obcí. Na filmu je nevýrazný obrys velké kočky na sněhu. Podle ředitele opolské zoologické zahrady, jenž viděl amatérské video, může na snímku být puma, levhart nebo irbis.

Podle ředitele oddělení bezpečnosti Opolského vojvodství Henryka Foerstera je pravděpodobné, že výskyt zvířete ve volné přírodě souvisí s pašováním. Žádná zoologická zahrada ani chovatel totiž nehlásili policii útěk šelmy. Puma je největší kočkovitou šelmou Severní Ameriky. Je to silné a mrštné zvíře, které dokáže skočit až 12 metrů daleko a pět metrů vysoko.

Oblíbenou kořistí pumy bývají jeleni i menší zvířata jako divoká prasata, králíci či hlodavci. Podle ošetřovatele velkých šelem Romana Pastyrniaka může na člověka zaútočit, pokud se stará o mláďata nebo je-li zahnána do úzkých. "Člověka může napadnout také, pokud ji vyruší při lovu či žraní.

V našem prostředí nemá dostatek přirozené potravy, proto ji hledá v okolí lidských obydlí, kde napadá hospodářská zvířata," řekl ošetřovatel z ostravské zoologické zahrady. V americké přírodě je podle něho ale plachá, stejně jako levhart nebo jaguár.
Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat