Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jen ulice už nestačí. V čečenské metropoli po Putinovi pojmenují celou čtvrť

Čečenci odpočívají v pouliční kavárně v centru Grozného na třídě Vladimira Putina. (26. července 2019) foto: Profimedia.cz

V metropoli autonomního Čečenska bude čtvrť pojmenovaná po ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ohlásila podle ruských médií radnice v Grozném. Nepůjde o novou čtvrť, ale vznikne oddělením a přejmenováním části stávající čtvrti, nyní pojmenované po Šejchu Mansúrovi, vojenském a náboženském vůdci, který v druhé polovině 18. století vedl severokavkazský odboj proti carskému Rusku.
  7:08

Radnice Grozného tvrdí, že na začátku měsíce nechala o vzniku „Putinovy čtvrti“ hlasovat místní obyvatele – a při obcházení jednotlivých bytů se plných 34 705 dotázaných vyslovilo pro.

Jen asi dvě stovky lidí vyjádřilo „své varianty odpovědi“. Městské zastupitelstvo takový výsledek uznalo jako platný a předalo celou záležitost regionálnímu parlamentu, aby přijal příslušný zákon, napsala agentura TASS.

Portál Meduza připomněl, že v roce 2008 hlavní ulici v Grozném, tehdejší třídu Vítězství, přejmenovali na třídu Vladimira Putina. Vládce Čečenska Ramzan Kadyrov tento krok vysvětlil „vynikajícími zásluhami“ ruského prezidenta „v boji proti terorismu a o vzestup ekonomiky a sociální oblasti Čečenské republiky“.

V době, kdy Putinův kult mezi Rusy coby relativně mladého a zdatného nástupce zdiskreditovaného Borise Jelcina dosahoval vrcholu, prezident odmítal, aby se mu vztyčovaly sochy a pojmenovávaly se po něm ulice.

S Putinovým jménem je spjato i vítězství ruských sil v druhé válce proti čečenským separatistům na přelomu tisíciletí, která přeměnila Groznyj v trosky. S pacifikací regionu pomohl Rusům jeden z čečenských velitelů Achmat Kadyrov, nakonec zabitý jako Rusy dosazený čečenský prezident a muftí při atentátu. Zemi vládne železnou rukou jeho syn Ramzan. Štědré dotace z ruského rozpočtu, přirovnávané Putinovými kritiky k reparacím, pomohly k obnově Grozného.

22. ledna 2024

Autoři: ,