Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Video ukazuje zajatce u iljušinu. Sestřelil ho Kyjev západní raketou, řekl Putin

Svět

  20:03
Ruští vyšetřovatelé podle Kommersantu zveřejnili záběry, na nichž ukrajinští váleční zajatci nastupují do letadla Il-76, sestřeleného u Belgorodu. Vladimir Putin prohlásil, že stroj sestřelila Ukrajina, a to raketou dodanou ze Spojených států či Francie. Kreml dal pokyn zveřejnit co nejpodrobnější výsledky vyšetřování a Putin přislíbil, že se tak stane do dvou či tří dnů.

Vyšetřovací výbor Ruska v pátek večer zveřejnil záběry, o nichž tvrdí, že ukazují nástup ukrajinských válečných zajatců do letadla Il-76. Na záběrech, které převzala například státní agentura RIA Novosti, je vidět několik kamionů přijíždějících k transportnímu letadlu, ale záběry jsou pořízeny z dálky a detaily nejsou rozpoznatelné.

„Sestřelili (Ukrajinci) naše letadlo Il-76 s vlastními vojáky, 65 lidmi,“ řekl Putin podle agentury TASS. Dodal, že ukrajinská vojenská rozvědka HUR věděla o tom, že Rusové budou přepravovat válečné zajatce k místu jejich chystané výměny, v konkrétním letadle 65 zajatců, celkem jich mělo být 190. „Nevím, zda to udělali schválně, anebo omylem,“ řekl Putin. „Ale udělali to,“ dodal.

„Požádám vyšetřovací výbor, aby v maximální možné míře zveřejnil všechny okolnosti tohoto zločinu. Aby se i lidé na Ukrajině dozvěděli, co se reálně stalo,“ prohlásil ruský prezident.

Ukrajina nepopřela, ani nepotvrdila, že letadlo, které se ve středu zřítilo v Belgorodské oblasti nedaleko od hranic s Ukrajinou, sestřelily ukrajinské síly. Kyjev však upozornil, že chybí důkazy, kdo či co bylo na palubě. Zpochybnil některá tvrzení Moskvy a vyzval k mezinárodnímu vyšetřování, které Moskva odmítla.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov se podle listu Ukrajinska pravda pozastavil nad tím, že zástupci OSN nemohou prověřit ruská tvrzení o tom, co se stalo, protože nemají právo podívat se na místo činu. Na „záhadné okolnosti“, které mohou svědčit, že Rusko úmyslně připravilo incident s Il-76, poukázal mluvčí rozvědky HUR Andrij Jusov podle agentury Unian. Mimo jiné upozornil, že Rusko nepředalo Mezinárodnímu výboru Červeného kříže informace o ukrajinských válečných zajatcích, kteří měli být ve středu vyměněni.

Ukrajinské doklady v místě pádu

Ruští vyšetřovatelé v pátek ohlásili, že v místě dopadu letounu našli ukrajinské doklady a části těl s charakteristickým ukrajinským tetováním. Vyšetřovací výbor Ruska (SKR), který sehrává roli federální kriminální centrály, uvedl, že kriminalisté pokračují v obhlídce místa pádu a podnikají další vyšetřovací úkony.

„Nalezené části těl jsou předepsaným způsobem systematicky shromažďovány pro následné testy DNA za účelem rozpoznání. Na některých částech těl obětí je charakteristické tetování. Podobné symboly byly zaznamenány na tělech mnoha ukrajinských vojáků, včetně v Rusku zakázaného pluku Azov, které dříve vyšetřovatelé vyslýchali,“ uvedl SKR. Dodal, že mezi nalezenými věcnými důkazy jsou i doklady ukrajinských vojáků, kteří zahynuli v troskách letadla.

Rusko má výlučný přístup k místu zřícení letadla, a tak není možné nezávisle ověřit tvrzení, co se stalo a jaké důkazy vyšetřovatelé získali, poznamenal Reuters. Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že podle předběžných závěrů letadlo zasáhla protiletadlová raketa vypálená z Ukrajiny.

Ukrajina odmítla ruské tvrzení, že byla předem upozorněna na letadlo s válečnými zajatci nad Belgorodskou oblastí. Poukázala také nesrovnalosti v údajném seznamu Ukrajinců, který zveřejnila ruská média, a uvedla, že někteří z nich již byli osvobozeni a vrátili se do vlasti při předchozí výměně zajatců.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že si není vědom, že by byl zveřejněn nějaký oficiální seznam. Novinářům také řekl, že neví, co se stane s pozůstatky obětí a zda budou předány Ukrajině.

Na otázku, zda Rusko poskytne Radě bezpečnosti OSN a dalším mezinárodním organizacím důkazy o tom, že letadlo sestřelila Ukrajina , Peskov odpověděl, že se zatím k tomu nevyjádří, protože vyšetřování pokračuje a rozhodne se až poté, co vyšetřovatelé shromáždí všechny potřebné informace.

Ruská státní média uvedla, že černé skříňky z letadla byly doručeny do speciální laboratoře ministerstva obrany v Moskvě a vyšetřovatelé pracovali na jejich dešifrování.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...