Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Putin: Magnitského zákon otráví vztahy Ruska a USA

Svět

  11:39
MOSKVA - Nový americký zákon, který vystavuje sankcím všechny osoby, jež v Rusku potlačují lidská práva, je jedem pro vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. V Moskvě to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Takzvaný Magnitského zákon podepsal americký prezident Barack Obama před týdnem.

Vladimir Putin foto: ČTK

Putin odsoudil americkou kritiku ruských poměrů v otázce lidských práv a připomněl problematickou iráckou věznici Abú Ghrajb, kde američtí vojáci týrali vězně, nebo kontroverzní vězeňské zařízení na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Američané zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Podle hlavy ruského státu by bylo nepředstavitelné, kdyby podobné věznice provozovali Rusové. "Představte si, že by něco takového bylo u nás. Neuvěřitelně by nás kritizovali," poznamenal Putin.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruští zákonodárci připravují jako odpověď na Magnitského zákon vlastní právní předpis, jehož součástí má být paragraf zakazující vydávání ruských sirotků k adopci do USA. Putin tento zákaz na tiskové konferenci obhajoval jako nutný, protože Spojené státy podle něj neřeší zneužívání adoptovaných dětí. Připomněl tak neblahý osud několika ruských sirotků.

V reakci na dotaz ke vztahům s Gruzií prohlásil, že od nové vlády miliardáře Bidziny Ivanišviliho, která změnila dosavadní ostře protiruský kurz, cítí z Tbilisi pozitivní signály, ale Moskva od podpory gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie nehodlá ustoupit. Oba regiony Rusko uznalo za nezávislé státy.

V úvodu konference hovořil Putin o ruském hospodářství. Zdůraznil, že i přes problémy světové ekonomiky si Rusko se stabilním finančním systémem vede dobře a že letos očekává hospodářský růst 3,7 procenta. Připomněl, že v zemi rostou platy ve všech sektorech a že více peněz dostali i učitelé nebo důchodci. Pochvalně hovořil i o společné celní unii s Běloruskem a Kazachstánem.

Natalija Magnitská drží fotku svého syna Sergeje (snímek z roku 2009)

Šéf Kremlu reagoval i na spekulace o svém zdravotním stavu. Popřel, že by nějakými zdravotními problémy trpěl, a šíření informací o svém nalomeném zdraví připsal na vrub politických oponentů. Před několika týdny média informovala o bolestech zad, které prý Putinovi komplikují pohyb. Kreml označil zprávy o prezidentově zhoršeném zdravotním stavu za "silně přehnané" a bez dalších podrobností potvrdil, že se zranil při sportu. Při dnešní tiskové konferenci, která již trvá přes dvě hodiny, působí Putin uvolněně, v křesle za řečnickým stolem často a bez strnulých pohybů mění pozice, výrazně gestikuluje a s novináři vtipkuje.

Putin se tiskovou konferencí, na kterou se akreditovalo přes 1200 žurnalistů, vrátil k tradici každoročních velkých setkání ruského prezidenta s novináři. Naposledy podobnou akci uspořádal v roce 2008, kdy skončil jeho druhý prezidentský mandát. Konference tehdy trvala takřka pět hodin, na dnešní událost vyhradily ruské televize tři hodiny vysílacího času. Do křesla hlavy státu se Putin po premiérské přestávce vrátil letos.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...