Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zase dvojník? Nad Putinovou návštěvou Mariupolu se vznášejí otazníky

Svět

  12:52
Nečekaný výjezd Vladimira Putina do Mariupolu vzbudil řadu otázek. Kremlologové si lámou hlavu, zda do rozbombardovaného přístavu skutečně dorazil šéf Kremlu, nebo některý z jeho dvojníků. Podle ukrajinských zdrojů nejsou na propagandistických záběrech praví ani obyvatelé města.

Experti na Rusko upozorňují, že Vladimir Putin se od nástupu pandemie covidu-19 straní lidí a všechny návštěvy musí projít dvoutýdenní karanténou. I od nejbližších spolupracovníků si udržuje odstup symbolizovaný dlouhým stolem, při jednání s nižšími šaržemi režimu upřednostňuje videokonference.

Podle některých odborníků je proto velmi nepravděpodobné, že by se vypravil do blízkosti válečné zóny. Že do Mariupolu dorazil Putinův dvojník, je například podle profesora Anderse Åslunda patrné ze srovnání víkendových záběrů s fotkami pořízenými o dva dny dříve během videokonference o rozvoji Krymu a Sevastopolu.

Na těch je prý skutečný šéf Kremlu. „Zdá se, že 19. března jel do Mariupolu Putinův dvojník. Srovnejte si to s fotkami skutečného Putina v jeho bunkru ze 17. března. Už to začíná být směšné,“ poznamenal komentátor amerického think-tanku Atlantic Council.

Podobného názoru je i ukrajinská analytička Maria Zolkina. „Obvykle nepodporuji konspirační teorie, ale když vidím, že ‚Putin‘ navštívil Mariupol a navíc tam přiletěl vrtulníkem (!), jsem na pochybách, zda to opět není dvojník. Ten samý Putin, který u stolu sedí dvacet metrů od ostatních, teď náhle letí do válečné zóny? Směšné.“

Další experti jsou však skeptičtější. „Nepochybuji o tom, že do Mariupolu přijel skutečný Putin. Nechápu, v čem je problém. Zphotoshopované záběry, to je hodně smutný argument, jestli tam přijel nebo nepřijel dvojník. Raději se podívejte na originální zpravodajství,“ poznamenal ruský komentátor Fjodor Krašeninnikov.

O existenci Putinových dvojníků se spekuluje už delší dobu. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov počátkem loňského října uvedl, že má nejméně tři, kteří se údajně rekrutují z řad tajných služeb. Přiznávají to i některé ruské opoziční zdroje, podle nich však Putin dvojníky nepoužívá při veřejných vystoupeních.

Ukrajinské telegramové kanály navíc spekulují, že na záběrech z Mariupolu, kde Putin srdečně rozmlouvá s lidmi, nejsou praví obyvatelé města. Analýza obličejových znaků údajně naznačuje, že to jsou ti samí lidé, kteří vystupovali jako vojáci v Putinově novoročním projevu. Nezávislá analýza potvrzující tuto teorii zatím není k dispozici.

Ruská redakce BBC News a portál Meduza v pondělí upozornily, že během Putinova rozhovoru s „místními“ před narychlo postavenými domy se na záběrech ozve výkřik „Nic z toho není pravda, všechno je to naoko!“. Na záznamu je vidět, jak se vicepremiér Marat Chusnullin a další lidé stojící za Putinem ohlížejí a ukazují směrem, odkud se výkřik ozval.

Novorusko je naše. Konec debaty

O pracovní cestě ruského prezidenta do Mariupolu informovalo tiskové oddělení Kremlu v neděli ráno. Do města, které ruské jednotky po brutálním obléhání dostaly pod kontrolu loni v květnu, se údajně dopravil vrtulníkem krátce poté, co navštívil Sevastopol.

Sedmdesátiletý šéf Kremlu prý zkontroloval nově postavené byty, „spontánně“ rozmlouval s dojatými majiteli nových bytů a prohlédl si filharmonii. Po městě se údajně projížděl v toyotě, kterou sám řídil. Celou dobu ho doprovázel vicepremiér Chusnullin a vysvětloval mu, jak Rusko pomáhá místním obyvatelům a podnikatelům a co všechno už se stihlo opravit.

„Hovořili zejména o výstavbě nových obytných čtvrtí, sociálních a vzdělávacích zařízení, bytové a komunální infrastruktury a zdravotnických zařízení,“ uvedla tisková služba Kremlu. Putin si prý prohlédl také pobřeží Azovského moře nedaleko plánovaného jachtařského klubu a památná místa města, které je v důsledku loňského ruského ostřelování stále v troskách.

Pro Putina se jednalo o první návštěvu okupovaných oblastí Donbasu od roku 2014. Státem kontrolovaná média o cestě přinesla zprávu jen několik dní poté, co na něj vydal zatykač Mezinárodní trestní soud v Haagu. Není tedy divu, že pro prorežimní komentátory se v neděli jednalo o událost číslo jedna.

Zkáza Mariupolu

„Putinova neočekávaná návštěva byla zorganizována podle všech pravidel konspirace. Důvod je pochopitelný. Putinova návštěva někdejších území Ukrajiny představuje pro britské a americké tajné služby skvělou možnost zorganizovat teroristický útok proti Putinovi a ospravedlnit ho jako ‚legitimní ukrajinskou akci na obranu svého území před agresí‘, což by také napsaly v Putinově nekrologu,“ myslí si politolog Sergej Markov.

Pro další prorežimní komentátory Putinův výjezd znamená definitivní důkaz, že Kreml se nelegálně anektovaných území Ukrajiny nikdy nevzdá. „Putin v Novorusku, to je jasný signál – žádné rozhovory o tom, kam patří Novorusko, nebudou. Žádné další otázky,“ napsal na Telegram novinář Andrej Medveděv a použil přitom název jihovýchodní Ukrajiny z dob Kateřiny Veliké.

Má podle vás Vladimir Putin dvojníka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 27. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ano1026
Ne64
Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...