Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Putin vzpomínal na obranu Moskvy, sbor mu zapěl legendární Svatou válku

Svět

  13:21
Rudé náměstí v Moskvě v úterý zcela uzavřela policie. Ruský prezident Vladimir Putin totiž vyšel z Kremlu aby si prohlédl výstavu věnovanou hrdinné obraně Moskvy před nacistickými vojsky v zimě 1941.

Putin si podle oficiálních stránek Kremlu prohlédl na šedesát exponátů sovětské vojenské techniky, které byly v centru ruské metropole vystaveny na interaktivní výstavě věnované obraně Moskvy na podzim 1941.

Ruský prezident si expozici prohlédl po boku ředitelky filmové společnosti Vojenfilm Olgy Rodionové. Vlastnoručně si osahal vrtuli stíhačky Polikarpov I-16 a došlo i na zpěv. Mužský sbor v historických uniformách mu zapěl legendární píseň „Svatá válka“.

Skladba o posvátném boji proti fašistickým hordám byl napsána po nacistické invazi na území SSSR v roce 1941 a rychle se stala hymnou Velké vlastenecké války. Sovětský rozhlas ji vysílal každý den ráno a vojáci Rudé armády za jejích zvuků odjížděli na frontu.

Bitva o Moskvu se počítá k rozhodujícím bitvám Velké vlastenecké války. Probíhala od listopadu 1941 do jarních měsíců roku 1942 a skončila německým neúspěchem. Vyčerpané jednotky wehrmachtu se sice dostaly až na předměstí Moskvy, ale vzápětí byly vrženy zpět jednotkami, které generál Žukov povolal ze Sibiře a posílil o nově utvořené oddíly.

V bitvě o sovětskou Metropoli definitivně skončila německá blesková válka na území Sovětského svazu, vystřídala ji vleklá poziční válka, na kterou nebyl wehrmacht připraven.

Dnes je bitva o Moskvu pevnou částí propagandy putinovského režimu, který vítězstvím nad fašismem ospravedlňuje své geopolitické nároky i agresi proti Ukrajině.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...