Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fritzl by se mohl dostat na svobodu. Žádost mu umožní rozhodnutí rakouského soudu o přemístění do běžné věznice

Svět

  22:58
Rakouský soud ve středu souhlasil s přemístěním Josefa Fritzla, který si ve věznici s uzavřeným psychiatrickým oddělením odpykává doživotní trest za to, že čtvrt století věznil a sexuálně zneužíval vlastní dceru. Přesun do normální věznice by Fritzlovi umožnil požádat o podmínečné propuštění, prokuratura se ale proti rozhodnutí soudu odvolala.

Josef Fritzl foto: Reuters

Soud v Kremži ve středu na základě psychiatrických vyšetření dospěl k závěru, že sedmaosmdesátiletý Fritzl může být přemístěn do normální věznice, kde nepanuje tak přísný režim.

Přesun by mu umožnil požádat o podmínečné propuštění, o které se mohou odsouzení na doživotí pokusit nejdříve po patnácti letech za mřížemi, v případě Fritzla v roce 2023. Soud ve prospěch Fritzlova přemístění rozhodl už loni v listopadu, po odvolání prokuratury ale verdikt zvrátila vyšší instance.

Frizl byl odsouzen v roce 2009 za zločin, který otřásl nejen Rakouskem, ale celým světem.

Ukázalo se, že muž v roce 1984 ve sklepě svého domu v dolnorakouském Amstettenu uvěznil svou tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth, kterou sexuálně zneužíval už od jedenácti let.

Držel ji tam pak za strašlivých podmínek třiadvacet let, opakovaně ji znásilňoval a zplodil s ní sedm dětí, z nichž jedno zemřelo.

Aby Fritzl získal vysvětlení pro záhadné zmizení dcery, přinutil ji napsat dopis, v němž oznámila svůj odchod z domova. Policie na jeho základě dospěla k závěru, že Elisabeth nejspíše utekla k náboženské sektě.

Hrůzný příběh byl odhalen až po téměř 24 letech, a to v dubnu 2008 poté, co nejstarší z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin upadla do bezvědomí a Fritzl svolil s její hospitalizací.

V březnu 2009 byl uznán vinným ze všech šesti trestných činů, z nichž ho vinila obžaloba, a sice z vraždy, zotročování, znásilnění, omezování osobní svobody, těžkého donucování a incestu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!