Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Dojatého“ Fritzla přeloží do běžného vězení, cíl právníků je dům pro seniory

Svět

  10:34
Rakouský soud nařídil podmínečně propustit Josefa Fritzla z vězení pro psychicky nemocné. Muž přezdívaný „monstrum z Amstettenu“ víc než dvě desítky let věznil a sexuálně zneužíval svou dceru. Odsouzený má být přeložen do běžného vězení. Soud zároveň z preventivních důvodů odmítl jeho podmíněné propuštění na svobodu. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

Tříčlenný senát zemského soudu v Kremži rozhodl, že Fritzl má být přeložen, a také o tom, že vězeň, jemuž média přisoudila přízvisko „monstrum z Amstettenu“, zatím zůstane za mřížemi a z preventivních důvodů nebude předčasně propuštěn na svobodu.

Obhájkyně odsouzeného Astrid Wagnerová uvedla, že bude nadále usilovat o celkové podmíněné propuštění svého klienta a v budoucnu hodlá předložit příslušné žádosti. Poslední rozhodnutí soudu označila za „částečný úspěch“ a její klient je údajně „velmi dojat“. Odsouzený může v běžném vězení žádat o podmínečné propuštění na svobodu po patnácti letech.

Na nařízené přeložení do normálního vězení se vztahuje desetiletá podmínka. Fritzl během ní bude muset pravidelně podstupovat psychoterapii. Čtvrteční verdikt podle APA zatím není pravomocný proto, že u nynějšího jednání soudu chyběl státní zástupce. Státní zastupitelství má nyní čtrnáct dní na případné odvolání, jímž by se zabýval vrchní zemský soud ve Vídni.

Nyní osmaosmdesátiletý Fritzl, který téměř čtvrt století, od roku 1984 do roku 2008, věznil a sexuálně zneužíval svou dceru, byl v roce 2009 odsouzen k doživotnímu trestu ve speciálním oddělení věznice pro duševně narušené pachatele. Ten si dosud odpykával v zařízení ve Steinu u Kremže, kde musel podstoupit terapii.

Podle soudního posudku Fritzl, který má nové jméno, už není i ze zdravotních důvodů nadále nebezpečný. Fritzlova právní zástupkyně německému deníku Bild nedávno řekla, že cílem je dostat ho do domova pro seniory.

Fritzl svoji dceru Elisabeth uvěznil ve zvukotěsném sklepě domu v dolnorakouském Amstettenu, když jí bylo osmnáct let. V následujících letech s ní zplodil sedm dětí, z nichž jedno brzy zemřelo. Případ vyšel najevo v roce 2008, kdy jedno z vězněných dětí upadlo do bezvědomí a Fritzl souhlasil s jeho hospitalizací.

19. března 2009

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!