Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko od 24. prosince otevře skiareály. Zatím bych ale dovolenou v Alpách neplánoval, řekl Petříček

Rakouský skiareál foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Aktualizováno
Vídeň/Bern - Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil kancléř Sebastian Kurz. Od 24. prosince bude možné provozovat venkovní zimní sporty včetně lyžování.
  13:26aktualizováno  22:00

Francouzské skiareály se před koncem roku neotevřou. Lidé ale budou moct cestovat v zemi

Zahraniční lyžařskou turistiku ale výrazně omezí povinná karanténa pro lidi přijíždějící z rizikových oblastí, kterými jsou nyní všechny sousední země včetně Česka, i skutečnost, že hotely a restaurace budou až do 7. ledna zavřené. Lyžovat tak budou moci prakticky jen místní.

„Pandemie ještě není za námi, virus je stále mezi námi,“ řekl Kurz. Situace se díky přísným omezením podle něj ale natolik zlepšila, že je možné začít restrikce uvolňovat. K normálnímu životu, jak jsou Rakušané zvyklí, bude ale podle kancléře možné se vrátit až v létě.

V pondělí se otevřou školky a základní školy. Středoškoláci zůstanou zatím doma a budou se učit na dálku. Výjimkou budou žáci maturitních ročníků. Otevřou se muzea a knihovny a své služby budou opět moci nabízet například kadeřníci.

Od Štědrého dne bude možné provozovat venkovní zimní sporty včetně lyžování či bruslení. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřená. Od 19. prosince do 10. ledna se nicméně každý, kdo přijede do Rakouska z rizikových oblastí, bude muset uchýlit do desetidenní karantény. Po pěti dnech bude možné karanténu opustit, pokud dotyčný bude mít negativní test na koronavirus. Výjimku budou mít podle Kurze pendleři a lidé na služebních cestách.

Za rizikové bude Rakousko považovat všechny země, kde bude v posledních dvou týdnech počet nakažených vyšší než 100 na 100.000 obyvatel. Podle agentury APA se to nyní týká všech zemí, které s Rakouskem sousedí.

Lyžaře čeká regulace front. Jaká pravidla by mohla platit na českých sjezdovkách?

APA poznamenala, že vláda tak chce zamezit vyjížďkám na silvestrovské oslavy do Prahy nebo návštěvám příbuzných v balkánských zemích, kde je mnoho nakažených.

Povinnost karantény platí jen pro přijíždějící, a nikoli pro členy jejich rodiny, a to i v případě, že žijí ve společné domácnosti, upřesnilo rakouské ministerstvo vnitra. Opatření se týká i Rakušanů žijících v zahraničí. Ministr vnitra Karl Nehammer ale zdůraznil, že lidé mohou ještě před vypršením karantény opět vycestovat.

Cílem tohoto rakouského opatření je zjevně omezit turistický ruch. V celém Rakousku do 7. ledna navíc zůstanou uzavřené hotely a restaurace. Prakticky tak budou moci do začátku ledna lyžovat jen místní, uvedla agentura APA.

Některé země včetně Francie, Německa či Itálie v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, a zabránilo se tak šíření koronaviru. Rakousko je proti.

Vánoce a silvestrovské oslavy budou moci Rakušané strávit letos nanejvýš v deseti lidech. Během adventu nebudou moci na vánoční trhy, neboť ty budou zrušené. Divadla a kina se otevřou až 7. ledna. Ve stejný den přestane platit zákaz nočního vycházení, který se od pondělí bude týkat doby mezi 20:00 a 06:00. Výjimka ze zákazu bude jen o vánočních svátcích.

V Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, se za posledních 24 hodin koronavirová nákaza prokázala u 3972 lidí. S covidem-19 zemřelo 121 infikovaných. Od počátku epidemie nákazu virem SARS-CoV-2 Rakousko zaregistrovalo u více než 287 000 osob. S covidem-19 zemřelo 3446 nakažených.

Podobně jako Rakousko hodlá zatím k lyžařské sezoně přistupovat také sousední Švýcarsko, které chce navzdory požadavkům některých evropských zemí rovněž nechat střediska zimních sportů otevřená. Ve Švýcarsku se přitom koronavirus dál šíří. Za posledních 24 hodin přibylo 4786 případů nákazy a 115 lidí zemřelo. Celkem se v zemi nákaza potvrdila u více než 335 000 lidí a s covidem-19 jich 4667 zemřelo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!