Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Rakousku začali vyšetřovat klimaaktivisty jako zločineckou skupinu

Policisté odtahují klimatické aktivisty ze skupiny Last Generation Austria, kteří blokovali dálnici A2 směrem na Vídeň. (20. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Státní zastupitelství ve Vídni vyšetřuje klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v souvislosti s jejich nedávnými protesty na základě paragrafu o zločinecké skupině. Za založení zločinecké skupiny nebo za členství v ní podle rakouských zákonů hrozí až tři roky vězení.
  10:47

Mluvčí prokuratury Judith Zisková řekla, že vyšetřování se týká protestů konaných 20. listopadu a v následujících dnech, kdy se aktivisté „přibetonovali“ k vozovce na dálnici A2 nebo na okruhu kolem vídeňského centra za použití směsi vteřinového lepidla a písku. „Protesty dosáhly nové úrovně,“ podotkla mluvčí. K odstranění aktivistů ze silnic bylo potřeba nasadit těžkou techniku a vozovky byly poškozené. Šlo přitom o úseky považované za součást rakouské kritické infrastruktury.

Zástupci Letzte Generation agentuře APA řekli, že prokuratura na základě paragrafu o zločinecké skupině vyšetřuje 23 členů skupiny.

Právní zástupce aktivistů Ralf Niederhammer připomněl, že paragraf o zločinecké skupině je v rakouském trestním zákoníku kvůli boji s organizovaným zločinem. „Nyní se používá proti občanskému hnutí považovanému za otravné,“ řekl.

Skupina Letzte Generation vyšetřování označila za kriminalizaci pokojných protestů a vzkázala, že akce budou pokračovat do doby, než politici zavedou účinná opatření k ochraně klimatu.

APA uvádí, že letos v květnu se na základě podobného paragrafu konaly razie proti klimatickým aktivistům v Bavorsku. Teprve nedávno soud v Mnichově rozhodl, že se tyto domovní prohlídky odehrály v souladu se zákonem a uvedl, že Letzte Generation splňuje kritéria zločinecké skupiny.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...