Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fritzl do běžné věznice nepůjde, rozhodl soud. Podstoupí další vyšetření

Přesun rakouského vězně Josefa Fritzla, jenž desítky let věznil a sexuálně zneužíval svou vlastní dceru, k soudu ve městě Kremže. (25. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

Rakušan Josef Fritzl, který po dobu 24 let věznil a znásilňoval vlastní dceru, zůstane na psychiatrii. Vídeňský soud zrušil rozhodnutí o jeho převozu ze speciálního psychiatrického oddělení do běžné věznice. Vrátil případ zpět soudu nižší instance.
  21:24

Na doživotí odsouzený Fritzl se nyní nachází v přísně střeženém ústavu pro duševně narušené pachatele ve věznici Stein v Kremži. Kvůli uplynutí 15 let od rozsudku má však letos nárok požádat o podmínečné propuštění.

Koncem ledna zemský soud v Kremži schválil jeho žádost o přeřazení do běžné věznice, to je první krok k tomu, aby mohl případně požádat o propuštění. Státní zástupce se však proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Na rozdíl od soudu prvního stupně dospěl Vrchní zemský soud ve Vídni k závěru, že skutečnosti nezbytné pro takové podmíněné propuštění nebyly dosud zcela objasněny. „Nové soudní jednání v Kremsu je naplánováno na konec dubna,“ uvedla Fritzlova advokátka Astrid Wagnerová.

V příštích týdnech Fritzl podstoupí další lékařská vyšetření včetně skenování mozku, dodala Wagnerová.

Fritzlův případ šokoval celý svět v roce 2008. Tehdy třiasedmdesátiletého delikventa za držení, pohlavní zneužívání vlastní dcery ve sklepě svého domu v Amstettenu a vraždu jednoho ze svých dětí soud na doživotí umístil do ústavu pro duševně narušené pachatele v roce 2009. Fritzl si od té doby změnil jméno.

Jeho přesun byl v posledních letech předmětem několika právních posudků. Krajský soud v roce 2022 konstatoval, že by pachatel mohl být přesunut, protože už nepředstavuje nebezpečí, Vrchní zemský soud ve Vídni ale rozhodnutí zrušil.

Autoři: ,