Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko zpřísňuje opatření. Sasko omezí pohraniční styk s Českem, nebude možné jezdit na nákupy

Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým hraničním přechodem Hřensko/Schmilka na Děčínsku, který se tento den po uvolnění vládních opatření proti koronaviru otevřel zejména pro pendlery. foto: ČTK

Vídeň - V Rakousku od úterý platí zpřísněná opatření proti šíření koronavirové nákazy. Německá spolková země Sasko od úterý výrazně omezuje malý pohraniční styk s Polskem a Českou republikou.
  7:53

Návštěvy regionu bez karantény budou možné jen po dobu 12 hodin místo dosavadních 24. Navíc nebude možné jezdit k sousedům za nákupy. Podstatně přísnější pravidla kvůli šíření nákazy opět zavádí například také Alžírsko a na Slovensku se v úterý chystá demonstrace proti karanténním opatřením v souvislosti s koronavirovou krizí.

Tempo šíření koronaviru se zrychluje i v Asii a Tichomoří. Země zvažují zpřísnění opatření

V Rakousku, kde testy infekci naposledy odhalily u 4657 lidí za den, v úterý vyjma prodejen potravin, lékáren či drogerií zavřou všechny obchody, stejně jako poskytovatelé osobních služeb - například kadeřnictví, kosmetických salónů a masérů. Školy přejdou na distanční výuku a nepřetržitě bude platit omezení vycházení. Opatření budou platit do 6. prosince.

V zemi se už potvrdilo přes 208 000 případů nákazy koronavirem a v některých spolkových zemích, jako jsou Korutany, Vorarlbersko či Horní Rakousy, roste počet nových případů exponenciálně.

Německá spolková země Sasko od úterý výrazně omezuje malý pohraniční styk s Polskem a Českou republikou. Kromě zkrácení návštěv bez karantény se mění se i povaha cest. Výlety za nákupy například do Drážďan už nebudou možné. Pendleři, kteří dojíždějí za prací přes hranice, mají nadále výjimku.

Další vakcína hlásí nadějné výsledky v boji proti covidu. Látka od americké společnosti Moderna má 94,5% účinnost

Na Slovensku, které si stejně jako Česká republika státním svátkem připomíná výročí takzvané sametové revoluce, je na úterý plánováno několik shromáždění, která míří proti vládě premiéra Igora Matoviče i proti karanténním omezením. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec přitom v pondělí vybídl obyvatele země, aby se kvůli zákazu shromažďování a právě v zájmu nešíření koronaviru akcí neúčastnili.

Ze světa téměř každý den chodí optimistické zprávy ohledně slibných vakcín proti koronaviru. Evropská komise v úterý schválí další smlouvu na nákup vakcíny, tentokrát od německé firmy CureVac v objemu až 405 milionů dávek.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...