Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakušané a Němci chtějí zkoušet přistěhovalce

Svět

  8:03
Vídeň - Rakousko přitvrzuje v postupu proti přistěhovalcům. Žadatelé o občanství totiž budou muset zvládnout test, v němž mají prokázat znalost rakouských reálií. O zavedení podobné zkoušky se navíc uvažuje i v Německu.

Přistěhovalci musí vyplnit test o reáliích. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Rakouské testy mají mezi podmínky pro udělení občanství přibýt už od dubna. Otázky se pohybují od základních až po složité. Žadatel bude muset například vědět, jaké barvy jsou na rakouské vlajce, kolik členů má parlament. Může ale být dotázán i na to, kdy bylo v Rakousku zavedeno hlasovací právo pro ženy.

S návrhem podobného testu přišla nedávno i zemská vláda v německém Hesensku. Zde by měli přistěhovalci například vyjmenovat alespoň tři německé filozofy či říct, co se odehrálo v bývalé NDR v červnu roku 1953. „Kdo chce být občanem této země, měl by o ní také něco vědět,“ argumentuje hesenský ministr vnitra Volker Bouffier, který test navrhl. Jenže pokusné dotazy v Německu i Rakousku ukázaly, že odpovědi často neznají ani rodilí občané -včetně politiků.

Cílem těchto kontroverzních opatření je odepřít občanství těm žadatelům, kteří mají nepřátelské postoje vůči svým novým domovinám. Jedním ze zvažovaných kroků je i uzavírání „integračních dohod“ s přistěhovalci. Na společném postupu při návrhu takových smluv se včera dohodlo šest velkých zemí EU.

Více se dočtete v dnešních Lidových novinách
Autoři: ,