Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pošlu do války na Ukrajině tisíce bojovníků, hrozí Kyjevu Putinův pěšák Kadyrov

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. (28. září 2023) foto: ČTK

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prohlásil, že další tři tisíce jeho bojovníků jsou připraveni jít bojovat na Ukrajinu a být součástí nových jednotek sil ruského ministerstva obrany a ruské národní gardy.
  7:46

Pro Kadyrova, který se často popisuje jako „pěšák“ ruského prezidenta Vladimira Putina a který zároveň občas hlasitě kritizuje výkon Ruska v konfliktu, je válka na Ukrajině obrannou zdí proti údajné agresi Západu, poznamenala agentura Reuters.

„Mají nejlepší výstroj a moderní zbraně,“ uvedl Kadyrov na sociální síti Telegram. „Kromě toho jsou chlapci velmi bojovní a velmi motivovaní dosahovat výsledků,“ dodal čečenský vůdce.

V květnu Kadyrov řekl, že Čečensko, které je jednou z republik Ruské federace, vyslalo na Ukrajinu od začátku války více než 26 000 bojovníků, včetně 12 000 dobrovolníků, a že se 7 000 z nich v danou chvíli aktivně účastní bojů.

Kadyrovova tvrzení nelze nezávisle ověřit a odhady počtu čečenských bojovníků vyslaných na Ukrajinu se liší. Do války se zapojilo i několik čečenských ozbrojených uskupení na straně Ukrajiny.

Tento měsíc Kadyrov řekl, že velká skupina bývalých žoldnéřů z Wagnerovy skupiny rovněž zahájila výcvik se speciálními jednotkami z Čečenska.

Autoři: ,