Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Velká dávka drzosti a trapnost, píší na Slovensku o Ficově návštěvě Česka

Premiér Petr Fiala (ODS) a slovenský premiér Robert Fico na tiskové konferenci po jednání (24. listopadu 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Žádalo si to velkou dávku drzosti, píše slovenský deník Sme o slovech premiéra Roberta Fica pronesených při první oficiální cestě do České republiky po říjnovém jmenování předsedou nové slovenské vlády. Fico mimo jiné řekl, že se Česko a Slovensko v poslední době ne vždy korektně staraly o vzájemné vztahy. Jiné jeho počínání list označil za trapné.
  9:36

Výroky o vyprázdněnosti česko-slovenských vztahů Fico podle listu kritizoval předchozí slovenské představitele, že to nedělali dobře, ale i současné vrcholné politiky Česka. Sme poukázalo na soulad mezi prezidenty obou zemí, Petrem Pavlem a Zuzanou Čaputovou, a uvedlo, že český premiér Petr Fiala si dobře rozuměl se svým někdejším slovenským kolegou Eduardem Hegerem.

„Když Fico kritizuje své předchůdce, budiž, přijít ovšem k sousedům na úvodní návštěvu s odkazem, že se nestarali o vzájemné vztahy korektně, to si žádá velkou dávkou drzosti,“ uvedl list.

Fico dobře ví, že návštěva sousedů, byť je nepřátelská, nezdvořilá a vysloveně propagandistická, jaká byla ta jeho, vztahy dvou zemí nenaruší. Přežily totiž také rozdělení a následný odlišný vývoj, jeden návštěvník na tom nic nezmění, napsal slovenský list.

Setkáními s českým exprezidentem Milošem Zemanem, předsedou opozičního hnutí ANO a expremiérem Andrejem Babišem či šéfem neparlamentní strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřichem Rajchlem, která pořádala několik demonstrací zaměřených proti vládě, ale Fico podle Sme ukázal, jaké personální obsazení si přeje pro hlásanou obnovu vztahů mezi oběma zeměmi.

„Nedočkavost, s jakou se Fico vrtí, aby už Česko mělo jinou vládu, byla momentem hluboké trapnosti. Jeho voličům a sympatizantům to nepochybně udělalo dobře. Chtěl urazit, urazil,“ napsal deník.

Dodal, že pokud chtěl Fico ukázat v Praze všechny stereotypy o slovenské malosti, podařilo se mu to a Češi si alespoň mohli užívat oblíbenou roli těch zralejších a vyspělejších.

Autoři: ,

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj