Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kennedy si vybral viceprezidentku, kandiduje s právničkou Shanahanovou

Nicole Shanahanová na akci v Los Angeles. (21. května 2022) foto: AP

Nezávislý uchazeč o post amerického prezidenta Robert Kennedy v úterý na volebním shromáždění v Oaklandu oznámil, že si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybral 38letou právničku Nicole Shanahanovou. Kennedy již dříve odmítl, že by si ji do kampaně vybral kvůli jejímu osobnímu bohatství. Na shromáždění vyzdvihl její advokátní činnost v oblasti životního prostředí a technologií i její věk.
  21:07aktualizováno  21:47

„Chci, aby Nicole byla zastánkyní mileniálů a generace Z, jejichž zástupci ztratili víru ve svoji budoucnost a hrdost na naši zem. (Mladší lidé) přestali věřit, že starší...rozumí jejich problémům a že je dokáží zastoupit,“ prohlásil 70letý Kennedy a hovořil o tom, že tvářemi vysoké americké exekutivy, legislativy i justice jsou lidé vysokého věku, jeho generace, která má podle něj podíl na řadě potíží, s nimiž se současné Spojené státy potýkají.

Americké prezidentské volby 2024

Několik stovek shromážděných podporovatelů mávajících americkými vlajkami Kennedyho přerušovalo častým jásotem a potleskem. Kennedy v projevu připomněl svoji příslušnost k jedné z nejvlivnějších amerických politických rodin, když řekl, že stejně jako jeho předek Joseph Kennedy starší pomohl ve 30. letech reformovat akciový trh na Wall Street díky svým zkušenostem z branže, Shanahanová v jeho administrativě pomůže „dostat pod kontrolu“ technologické giganty v Sillicon Valley.

Osmatřicetiletá Shanahanová není spojena s Demokratickou či Republikánskou stranou, které zastupují Kennedyho oponenti ve volebním klání – demokrat a současný prezident Joe Biden a republikán Donald Trump.

Kandidát bez šancí?

Vzhledem k hluboce zakořeněnému systému dvou politických stran v USA média v Kennedyho případě nehovoří o reálných šancích na to, že by se stal prezidentem, ale spíše o podílu voličů, které na svou stranu získá na úkor Trumpa, nebo Bidena.

Americkým prezidentem bez podpory jedné ze dvou hlavních stran se stal naposledy George Washington na konci 18. století, tehdy však ještě Demokratická ani Republikánská strana neexistovaly. Jistý úspěch jako kandidát třetí strany zaznamenal George Wallace, který v roce 1968 získal podporu volitelů v pěti státech na jihu USA a který proslul svými populistickými postoji založenými na rasové segregaci, píše týdeník The Economist.

Kennedy si v průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos v polovině března připsal relativně vysokou podporu 15 procent registrovaných voličů, kteří by ho volili, pokud by se objevil na volebních lístcích v jejich státě - dostat se na ně však americká média hodnotí jako jednu z největších výzev pro nezávislé kandidáty. Ačkoliv Kennedyho kampaň tvrdí, že dostatek podpisů pro zapsání má už v několika státech, oficiálně to potvrdily zatím jen úřady v Utahu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...