Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Zabijácké' včely napadly milence, zachránili se úprkem do vody

Svět

  18:03
DALLAS/PRAHA - Na milenecký pár v Texasu zaútočil roj divokých včel. Stalo se tak v době, kdy cvičili své dva koně. Muž i žena vyvázli díky svému úniku do vody s několika stovkami žihadel, zvířata však útok nepřežila.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Čtyřiačtyřicetiletá Kristen Beauregardová se svým přítelem právě v severotexaském Pantegu trénovala své koně, když je napadl roj divokých včel. Bodavý hmyz podle jejích slov obalil obě zvířata tak hustě, že se díky odrazu slunečních paprsků od křídel doslova třpytila. "Bylo to jako ve špatném filmu," uvedla podle serveru The Independent napadená žena pro místní noviny. "Bylo tam tolik včel, že se všude úplně setmělo," popsala. Velikost roje se odhaduje zhruba na třicet tisíc jedinců.

Beauregardová se se svým přítelem pokusila před včelami schovat ve vodě. Kdykoli však nad hladinu vynořili hlavu, zasáhly je desítky žihadel. "Zkoušeli jsme se nadechnout, ale hned nás začaly bodat do tváře a do nosu," popsala hrůzné okamžiky útoku. Zuřící včely zneškodnili až hasiči, kteří na ně nastříkali pěnu.

Za útokem možná stály "zabijácké" včely z Afriky

Celkový počet žihadel, které milenci utržili, byla nakonec poměrně nízká. Kristen Beauregardová si jich odnesla dvě stovky, její přítel asi padesát.

Šestiletý kůň Chip ovšem takové štěstí neměl a svým zraněním podlehl ještě před příjezdem veterináře. Shetlandský poník jménem Trump strávil noc na sedativech v místní veterinární ordinaci, nakonec však uhynul také. "Včelích bodnutí bylo bohužel tolik, že se s nimi jeho organismus nedokázal vyrovnat," vysvětlila  veterinářka Patricia Tersteegová s tím, že stokilový savec tak velký počet žihadel nemůže přežít. Dalšími oběťmi útoku rozzuřeného roje v Pantegu se stalo pět slepic, bez žihadla nevyvázl ani pes, kterého Beauregardová a její přítel chovají.

ČTĚTE TAKÉ:

Texaské úřady nyní vyšetřují, zda za útokem nestály takzvané "zabijácké včely". Ty vznikly zkřížením běžných evropských včel s africkými druhy, které jsou mnohem agresivnější. Malá skupina těchto kříženců je schopná obsadit úl medonosných včel, zabít jejich královnu a dosadit do vedení kolonie královnu vlastní. Zabijácké včely, odborně nazývané "afrikanizované", stále rozšiřují své teritorium v jižních oblastech USA, tedy včetně Texasu.

Autor: