Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rouček: předsednictví bylo naplněno nestabilitou, nejenom pádem vlády

Svět

  15:27
ŠTRASBURK - Výběr z výroků, které dnes během prvního zasedání nového Evropského parlamentu zazněly na adresu českého předsednictví EU, jež po šesti měsících skončilo v červnu.

Místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček foto: ČTK

Český premiér Jan Fischer: "Na rozdíl od mnohých si nemyslím, že by vládní krize v ČR vážně poškodila EU jako celek. Dokázali jsme plnit naše priority a řešit neočekávané aktuální problémy."

Šéf Evropské komise José Barroso: "Během českého předsednictví nastal velmi důležitý vývoj, co se lisabonské smlouvy týče. Poslední summit EU se shodl na nezbytných garancích, které irské vládě umožní vypsat druhé referendum."

"Rád bych zdůraznil politický význam českého předsednictví. Bylo to poprvé, kdy bývalý člen Varšavského paktu stanul v čele EU."

Sociálnědemokratický europoslanec a nový místopředseda EP Libor Rouček: "Mé obavy o nestabilitě se bohužel naplnily. Touto nestabilitou bylo (předsednictví) naplněné, nejenom pádem vlády."

Spolupředsedkyně frakce Zelených, Němka Rebecca Harmsová: "Ty důležité věci, u kterých jsme doufali, že v nich české předsednictví bude úspěšné, se nepřihodily... víc než rok diskutujeme o potřebě regulace finančního trhu, ale v podstatě žádný pokrok nenastává."

Britský euroskeptický poslanec Nigel Farage k únorovému projevu prezidenta ČR Václava Klause na půdě EP na úvod českého předsednictví: "Byl tady jeden ohromný, povznášející okamžik. Poprvé za své působení zde jsem byl hrdý na to, že jsem součástí Evropského parlamentu. To byl ohromný projev. A kvůli Václavu Klausovi vám děkuji za uplynulých šest měsíců."

Český europoslanec Jan Zahradil, člen nové frakce Evropská konzervativní a reformní skupina: "České předsednictví jasně dokázalo, že i středně velká země a takzvaný nový členský stát, může opravdu odvést velmi dobrou práci."

Český komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf: "České předsednictví zachránila vláda premiéra (Jana) Fischera a sám premiér osobně."

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...