Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Klidně mě zatkněte. Rowlingová odmítá skotský zákon chránící transgender

Joanne Rowlingová foto: Profimedia

Britská spisovatelka Joanne Rowlingová odsoudila nový skotský zákon, který má chránit před nenávistnými projevy řadu společenských skupin včetně genderových menšin. Na sociální síti X Rowlingová vyzvala, aby ji policie zatkla, pokud usoudí, že svou kritikou transgenderového aktivismu spáchala trestný čin. Rowlingové se zastal i britský premiér Rishi Sunak.
  10:15aktualizováno  14:38

Zákon považuje za trestné vyvolávání nenávisti vyhrožováním nebo urážlivým chováním kvůli věku, zdravotnímu postižení, náboženství, sexuální orientaci a transgenderové identitě. Pachatelům těchto trestných činů nově hrozí až sedm let vězení. Skotský premiér Humza Yousaf již dříve zákon označil za reakci na „rostoucí vlnu nenávisti“.

Nová norma vyvolala obavy, že definice takových trestných činů je příliš nejednoznačná a mohla by ohrozit svobodu projevu. Zákon také podle svých kritiků nechrání před projevy nenávisti ženy. Ty chce skotská vláda zahrnout do chystaného zvláštního zákona proti mizogynii.

„Zdá se, že skotští zákonodárci kladou větší důraz na pocity mužů, kteří předvádějí svou představu ženskosti, ať už jakkoliv mizogynně nebo oportunisticky, než na práva a svobody skutečných žen a dívek,“ napsala autorka příběhu o Harrym Potterovi.

Konec svobody slova?

V sérii příspěvků označila Rowlingová za muže několik transgenderových žen, mezi nimiž byli odsouzenci za znásilnění, aktivisté za práva transgenderových osob a dalších veřejné osobnosti. Podle ní je „svoboda slova a přesvědčení“ u konce, pokud bude přesný popis biologického pohlaví postaven mimo zákon.

„V současné době jsem v zahraničí, ale pokud to, co jsem zde napsala, lze podle nového zákona považovat za trestný čin, těším se, že budu zatčena, až se vrátím do rodiště skotského osvícenství,“ napsala Rowlingová. V příspěvku na síti X opatřeným nadpisem „Apríl!“ zároveň poznamenala, že jen žertuje a že je zřejmé, že všichni lidé, o kterých se zmínila, „vůbec nejsou ženy, ale muži, do posledního z nich“.

Rowlingové se v úterý odpoledne zastal i britský konzervativní premiér Rishi Sunak. Z lidí by se podle něj neměli kvůli podobným výrokům dělat zločinci. „Neměli bychom jakýmkoli způsobem kriminalizovat lidi za to, že podle zdravého rozumu říkají něco o biologickém pohlaví. To prostě není správné. Jsme pyšní na naši tradici svobody projevu,“ cituje Sunaka BBC.

Rowlingová v minulosti opakovaně tvrdila, že transgenderové ženy nejsou ženy. Minulý týden slíbila, že bude i nadále „nazývat muže mužem“ a že nebude mazat své starší příspěvky na sociálních sítích, kde toto činí.

Mezi prominentní kritiky skotského zákona podle serveru Independent patří kromě Rowlingové také americký miliardář a vlastník sociální sítě X Elon Musk. Na 200 lidí v pondělí proti normě demonstrovalo před skotským parlamentem.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...