Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalý agent Mosadu: Arabové Hamás nesnáší. Gaze by mohlo pomoct jedno překvapivé řešení

Izraelské síly se vrací do Pásma Gazy, kde vypršelo dočasné příměří s palestinským ozbrojeným hnutím Hamás. (1. prosince 2023) | foto: Reuters

Premium Rozhovor
„Koalice arabských sil na přechodnou dobu by Gaze prospěla. Bude potřeba udělat spoustu rekonstrukce, ale dalo by se to provést za deset procent částky, již Katar utratil za mistrovství světa ve fotbale. Za podobné peníze by z Gazy byl druhý Singapur,“ říká izraelský novinář a bývalý agent Mosadu Gad Šimron.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Lidovky.cz: Co říkáte na podmínky dočasného příměří, na které Izrael nedávno přistoupil? Řada komentátorů tvrdí, že byly krajně nevýhodné.
Nechtěl bych teď být na místě premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Jo’ava Galanta. Nezávidím jim to. Rozhodnutí, která musí přijímat, jsou mimo rámec normálního politického uvažování. Je to jedinečná situace, jež je bohužel důsledkem velkého debaklu a porážky Izraele. Říkám to upřímně: 7. října jsme byli poraženi. Podařilo se nám velmi rychle vzpamatovat a nyní je to Hamás, který je na straně poražených.

Ale máme tu velký problém s rukojmími, jenž se musí vyřešit. Je třeba pochopit, že izraelská veřejnost bude celou dobu tlačit na to, aby se jich vrátilo co nejvíc a co nejrychleji. Je to nemožná situace, kdy tu máme Jahjáa Sinvára (lídr Hamásu v Pásmu Gazy – pozn. red.), což je klinický psychopat, ale zároveň zná velmi dobře izraelskou společnost a hraje s námi poker. Na jedné straně samozřejmě chceme rukojmí zpět, na druhé Hamás ví, že v okamžiku, kdy nám je všechna vrátí, Izrael obnoví svou operaci s cílem zničit Hamás a zabít všechny jeho vůdce. Takže s námi hrají zdržovací hru.

Gad Šimron (73)

  • izraelský novinář a bývalý agent zpravodajské služby Mosad
  • pracoval mimo jiné pro deník Ma’ariv (Večer) a Kol Jisra’el (Hlas Izraele)
  • v češtině vyšly jeho knihy Poprava Kata z Rigy (2023) a Exodus podle Mosadu (2020)

Lidovky.cz: Jedna z podstatných kritik se týkala nepoměru mezi výměnou jednoho uneseného Izraelce či jedné unesené Izraelky za tři zadržené Palestince podezřelé z terorismu. Co na to říkáte?
Bohužel jsme si na to zvykli. Sami Palestinci považují své životy za méně cenné než životy Izraelců. Například v roce 2011 Izrael propustil přes tisíc vězňů včetně Sinvára za život jednoho jediného rekruta izraelské armády, který byl zajat v Gaze. A svět se na to dívá, jako by to bylo normální. Místo logické výměny jeden proti jednomu, kdykoli máme nějakou dohodu o výměně s arabskou zemí nebo palestinskou organizací, je to vždycky jeden Izraelec a tolik a tolik Palestinců nebo Libanonců atd. To je Blízký východ. Co můžeme dělat!

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!