Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Rozvodněná Visla protrhla val u polského Plocka. Situace je vážná

Svět

  19:28aktualizováno  20:39
VARŠAVA - Rozvodněná řeka Visla dnes protrhla jeden z protipovodňových valů nedaleko města Plock ležícího asi 100 kilometrů na severozápad od Varšavy. Několik tisíc lidí bude muset opustit své domovy. Velká voda se sice přesouvá k severu, meteorologové ale upozorňují, že situace se k normálu vrátí až za několik týdnů.

Visla protrhla u Plocka protipovodňový val. foto: ČTK

Před polednem asi padesátimetrový úsek hráze nevydržel nápor vody ve vesnici Świniary u Plocku. Na tomto místě je nyní situace nejvážnější v celé zemi. Záchranáři evakuují asi 160 lidí, další jsou ale připraveni své domovy opustit.

Rozlitá řeka může v této oblasti ohrozit okolo 2500 osob. Při evakuaci pomáhají vrtulníky. Úřady vyzvaly ty, jejichž domy voda může zaplavit, aby raději utekli. V uplynulých dnech se na jiných místech Polska zasažených záplavami mnoho lidí evakuovat odmítalo.

Ve Varšavě, kde sice už voda opadá, ale hrozí nebezpečí, že se protrhnou protipovodňové valy, zůstane v pondělí zavřených asi 120 škol, školek a jeslí. Neplánované prázdniny budou mít také žáci několika škol v Toruni, které leží poblíž řeky.

Visla protrhla u Plocka protipovodňový val.

Pod kontrolou je situace ve Vratislavi na jihozápadě Polska, kde v sobotu voda zaplavila sídliště Kozanów. Tuto část města záplavy zpustošily už před 13 lety. Starosta města Rafal Dutkiewicz v sobotu v televizi TVN24 řekl, že hydrologové takový scénář nepředpokládali. "Řeka nás přelstila," přiznal.

Očekává se příznivé počasí, ale situace se zklidní až během týdnů
Příznivé jsou předpovědi počasí na příští dny, v Polsku se neočekávají intenzivnější srážky. Meteorologové ale upozorňují, že poté, co povodňová vlna dojde do Baltu, potrvá další dva až tři týdny, než se situace vrátí k normálu.

Česko na žádost polské strany vyslalo do Polska pátý hasičský tým s velkokapacitním čerpadlem. Čeští hasiči pracují například nedaleko jihopolské Osvětimi. Odčerpávají tam lagunu, která vznikla po vylití Visly, informoval mluvčí generálního ředitelství českého Hasičského záchranného sboru Radek Kislinger.

V České republice se již situace zklidnila a v zaplavených oblastech pokračují odklízecí práce. Hladiny moravskoslezských řek nadále postupně klesají. Třetí povodňový stupeň neplatí již na žádném z toků. V kraji však přibývají sesuvy podmáčené půdy a místy hrozí i demolice domů.

Autoři: ,

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...