Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nevím, jak bez tebe žít. Navalná se rozloučila s manželem dojemným videem

Svět

  15:55
Vdova po zesnulém ruském opozičníkovi Alexeji Navalném Julia zveřejnila v den manželova pohřbu koláž, která zachycuje jejich společné chvíle. K videu hraje píseň, v níž se mimo jiné zpívá: „Prosím, neumírej.“ Navalná ke vzpomínkám na šťastnější okamžiky přidala i vzkaz adresovaný svému muži. Ten zemřel v polovině února v ruském vězení.

„Ljošo, děkuji ti za šestadvacet let absolutního štěstí. Ano, i za poslední tři roky štěstí. Za lásku, za to, že jsi mě vždycky podporoval, že jsi mě rozesmíval i z vězení, že jsi na mě vždy myslel,“ píše Navalná ve zveřejněném tweetu.

„Nevím, jak bez tebe žít, ale budu se snažit, abys tam nahoře měl ze mě radost a byl na mě pyšný. Nevím, jestli se mi to podaří, ale pokusím se,“ pokračuje s tím, že si je jistá, že se jednoho dne setkají.

„Tolik příběhů jsem ti ještě nevyprávěla a v telefonu mám pro tebe uložených tolik písniček, hloupých a vtipných a vůbec, upřímně řečeno, hrozných, ale jsou o nás, a tak jsem chtěla, aby sis je poslechl. A tak jsem se chtěla dívat, jak je posloucháš, jak se směješ a jak mě pak objímáš,“ vzkazuje.

Zesnulý ruský opozičník Alexej Navalnyj byl po průtazích ze strany úřadů pohřben v Moskvě. Snímek pochází ze smutečního obřadu v chrámu Ikony Matky Boží. (1. března 2024)

„Miluju tě navždy. Odpočívej v pokoji,“ dodává. Ve videu jsou vidět i obě děti manželů, kteří se v posledních letech viděli jen sporadicky. Poté, co se Navalnyj zotavil z pokusu o otravu novičokem a vrátil do Ruska, ho policie okamžitě zatkla. Od té doby byl ve vězení, kde také 16. února zemřel.

V pátek se s ním v Moskvě rozloučili jeho rodiče a tisíce příznivců, Navalná s dětmi však mezi nimi chyběla. Po krátké komorní pietě rakev s Navalného tělem opustila chrám a byla převezena na nedaleký Borisovský hřbitov, kde se uskutečnil samotný pohřeb. Už od rána okolí střežila ruská policie.

Autor: