Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Buď ho pohřbíte tajně, nebo to uděláme my a ve vězení, řekli matce Navalného

Svět

  17:31
Ruské úřady daly matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného Ljudmile ultimátum: buď svolí k tajnému pohřbu svého syna bez účasti veřejnosti, anebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem za nejasných okolností zemřel. V pátek to uvedla opozičníkova mluvčí Kira Jarmyšová. Navalná podle ní ultimátum odmítla.

„Před hodinou Alexejově matce zavolal vyšetřovatel a dal jí ultimátum. Buď během tří hodin bude souhlasit s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení, anebo Alexeje pohřbí ve vězení,“ napsala Jarmyšová na sociální síti X.

Navalného matka podle ní odmítla vyjednávat s vyšetřovateli, protože ti nemají pravomoci rozhodnout, jak a kde má pochovat svého syna. Požaduje, aby byl dodržen zákon, který ukládá vyšetřovatelům vydat tělo během osmačtyřiceti hodin od určení příčin smrti.

Podle lékařských dokumentů, které podepsala, těchto osmačtyřicet hodin uplyne v sobotu. Navalná trvá na tom, aby ji úřady nechaly uspořádat pohřební obřad v souladu se zvyklostmi. Ve čtvrtek uvedla, že jí konečně ukázali synovo tělo. Úřady prý však chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožovaly jí, že pokud nebude souhlasit, může se s Navalného tělem něco přihodit.

Vyšetřovatel jí řekl, že čas není na její straně a tělo podléhá rozkladu, dodala Ljudmila Navalná ve vyjádření na YouTube. Natočila jej poté, co podle vlastních slov strávila 24 hodin u vyšetřovatelů v Salechardu na severu Ruska. Tam ji také odvezli na tajnou návštěvu márnice.

Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Navalnyj, který se proslavil odhalováním korupce na vrcholcích režimu, byl celé roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval diktátora Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že nařídil jeho otravu novičokem. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl Navalnyj v lednu 2021 uvězněn.

Před týdnem vězeňská služba uvedla, že se sedmačtyřicetiletému politikovi po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Putinovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!