Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Rusku byl kvůli machinacím zatčen zástupce náčelníka generálního štábu Gerasimova

Náčelník hlavní správy komunikací ozbrojených sil Vadim Šamarin (vpravo) se účastní rozšířeného zasedání rady ruského ministerstva obrany. (19. prosince 2024) foto: Profimedia.cz

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Generál je podezřelý z machinací. Média též informovala Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má tento činitel na starosti obranné zakázky.
  9:56aktualizováno  20:45

Nejmenovaný zdroj z justice deníku Kommersant řekl, že Šamarin je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny. Zprávu o zadržení generála potvrdil posádkový vojenský soud, který jej vzal do vazby, informovala státní tisková agentura TASS.

Šamarin je obviněn z přijetí zvláště velkého úplatku, což znamená více než milion rublů (asi 250 000 Kč). Za to v Rusku hrozí až 15 let vězení a pokuta stonásobku přijatého úplatku. Podle agentury Reuters vyšetřovatelé generála viní z přijímání úplatků od firmy vyrábějící komunikační zařízení výměnou za uzavření větších státních zakázek a obohacení se o nejméně 36 milionů rublů (asi devět milionů korun). Generál vinu odmítl.

Následně média informovala o zadržení Vertěleckého, server Meduza v této souvislosti psal o podezření z korupce. Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se před novináři vyjádřil, že „boj proti korupci je soustavná práce, a ne kampaň“. „Podrobnosti říct nemohu, ale nejde o žádnou kampaň,“ dodal. Otázka, na kterou mluvčí odpovídal, podle Kommersantu zněla, zda se na ministerstvu obrany odehrává čistka.

Nedávno byl v Rusku zadržen náměstek ministra obrany Timur Ivanov a hlavní kádrovák ministerstva obrany generálporučík Jurij Kuzněcov. Oba jsou obviněni z korupce. Vyšetřovatelé Kuzněcova obviňují z přijetí úplatků celkem za 30 milionů rublů (asi 7,6 milionu Kč). V případě Ivanova jde o úplatky až za 1,19 miliardy rublů (bezmála 300 milionů Kč), napsal list a dodal, že před pěti dny zatkli i bývalého velitele 58. armády Ivana Popova.

Popov, který loni kvůli ostré kritice situace na frontě přišel o velitelskou funkci, je podle vyšetřovatelů podezřelý z podílu na krádeži kovových výrobků určených pro opevnění na frontě v ceně přes 130 milionů rublů (33 milionů Kč). Vyšetřovatelé požádali, aby byl přesunut do domácího vězení.

Popov byl odvolán krátce po vzpouře soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina. V jeho odstranění tak mnozí komentátoři viděli pokračování čistky příliš populárních a nezávislých velitelů, napsala BBC.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyměnil ministra obrany. Sergej Šojgu, který 12 let ministerstvo vedl, je nyní tajemníkem bezpečnostní rady, a novým ministrem se stal dosavadní vicepremiér Andrej Belousov, ekonom bez vojenských zkušeností. Analytici tento krok vnímají jako součást strategie Kremlu s cílem zlepšit efektivitu ruské válečné ekonomiky v době, kdy ruská invazní vojska už přes dva roky bojují na Ukrajině. Soudě podle zatýkání strategie zahrnuje vykořenění korupce při zadávání velkých vojenských zakázek, napsala už dříve agentura Reuters.

Autoři: ,